Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5

SzlakSJ

Droga św. Jakuba to umowna nazwa wielu szlaków pątniczych rozpoczynających się w różnych miejscach, a kończących w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Św. Jakub Apostoł Starszy zginął za wiarę. W VII wieku, po opanowaniu Jerozolimy przez Arabów, szczątki tego męczennika zostały przewiezione do Hiszpanii. Relikwie spoczywające w katedrze mają cudowne uzdrawiające moce i ściągają pielgrzymów z całego świata. Droga św. Jakuba istnieje od ponad tysiąca lat, wraz ze szlakami do Rzymu i Jerozolimy, stanowi najczęściej wybieraną trasę pielgrzymkową.

Więcej…

 

Pinokio

Opowieść o drewnianym pajacyku, którego marzeniem jest zostać prawdziwym chłopcem, mieć rodzinę i chodzić do szkoły jest znana od pokoleń dzieciom na całym świecie. Pinokio to piękna, wciąż aktualna bajka z morałem. My też ją znamy, ale na spotkaniu w bibliotece mieliśmy niepowtarzalną okazję usłyszeć jej fragmenty w języku oryginału - czytane przez Panią Iwonę Banach, znaną bolesławiecką pisarkę i tłumaczkę.

Więcej…

 

Papusza

Bronisława Wajs "Papusza", rep. Marek Skorupski

„Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma", a wędrujące tabory dawno zniknęły z europejskiego pejzażu. Są Romowie i choć jest ich w Europie 15 milionów, niewiele o nich wiemy. W naszej świadomości nadal tkwią stereotypy i uprzedzenia, a jednocześnie zachwyca nas ich barwny folklor.

Więcej…

 

kurpiowska

Nasze marcowe spotkanie upłynęło na ludowo. Poznaliśmy zwyczaje, tradycje i stroje ludowe. Wiele z nich powoli odchodzi w zapomnienie, dlatego wszyscy z zaciekawieniem słuchali, jak wyglądały wesela i oczepiny na wsi, co symbolizowało topienie Marzanny, czy puszczanie wianków na wodzie w Noc Świętojańską. Zainteresowanie wzbudziły stroje ludowe z różnych regionów kraju. Poznaliśmy też technikę wykonania wycinanek, a dzięki prezentacji multimedialnej mogliśmy zobaczyć najbardziej popularne wycinanki w Polsce: łowickie i kurpiowskie. A na zakończenie, jak zwykle, mieliśmy okazję do rozwijania talentów plastycznych – tym razem były wycinanki i malowanie na folii.

Więcej…

 

Agnieszka Osiecka by Zbigniew Kresowaty
Autor portretu: Zbigniew Kresowaty

Na spotkanie marcowe, w związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet, wybrałyśmy poezję „z przymrużeniem oka". Były to utwory poetyckie, głównie autorstwa Agnieszki Osieckiej, w wykonaniu wielkich artystek sceny polskiej. Często znane piosenki w interpretacji aktorskiej brzmią zupełnie inaczej niż w ogólnie znanych wersjach.

Więcej…

 
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

ExLibrisPrimoL

Ebooki

IbukLibra

LogoJBC

Legimi