Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5

Papusza

Bronisława Wajs "Papusza", rep. Marek Skorupski

„Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma", a wędrujące tabory dawno zniknęły z europejskiego pejzażu. Są Romowie i choć jest ich w Europie 15 milionów, niewiele o nich wiemy. W naszej świadomości nadal tkwią stereotypy i uprzedzenia, a jednocześnie zachwyca nas ich barwny folklor.

Więcej…

 

kurpiowska

Nasze marcowe spotkanie upłynęło na ludowo. Poznaliśmy zwyczaje, tradycje i stroje ludowe. Wiele z nich powoli odchodzi w zapomnienie, dlatego wszyscy z zaciekawieniem słuchali, jak wyglądały wesela i oczepiny na wsi, co symbolizowało topienie Marzanny, czy puszczanie wianków na wodzie w Noc Świętojańską. Zainteresowanie wzbudziły stroje ludowe z różnych regionów kraju. Poznaliśmy też technikę wykonania wycinanek, a dzięki prezentacji multimedialnej mogliśmy zobaczyć najbardziej popularne wycinanki w Polsce: łowickie i kurpiowskie. A na zakończenie, jak zwykle, mieliśmy okazję do rozwijania talentów plastycznych – tym razem były wycinanki i malowanie na folii.

Więcej…

 

Agnieszka Osiecka by Zbigniew Kresowaty
Autor portretu: Zbigniew Kresowaty

Na spotkanie marcowe, w związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet, wybrałyśmy poezję „z przymrużeniem oka". Były to utwory poetyckie, głównie autorstwa Agnieszki Osieckiej, w wykonaniu wielkich artystek sceny polskiej. Często znane piosenki w interpretacji aktorskiej brzmią zupełnie inaczej niż w ogólnie znanych wersjach.

Więcej…

 

czolowka

Przez dwa tygodnie wspólnej zabawy, ale też twórczej pracy wykonaliśmy wiele ciekawych przedmiotów z odzysku, czyli „z niczego". Z nikomu niepotrzebnych już materiałów powstały niepowtarzalne kukiełki, oryginalne koszulki, biżuteria, a nawet mięciutkie dywaniki.

Więcej…

 

czolowka

„Coś miękkiego, coś praktycznego" czyli dywan Sindbada to bardzo dobry sposób na domowy recykling. Każdy z nas ma w domu niepotrzebne szmatki, kawałki materiału lub kolorowe wstążki – nie trzeba się ich pozbywać - mogą one posłużyć do zrobienia praktycznego dywanika. Jego podstawą, czyli kanwą może być dowolna siatka z dużymi oczkami, na której będziemy zawiązywać kolorowe szmatki pocięte na jednakowej długości paski. Praca ta jest bardzo prosta, ale wymaga bardzo dużo cierpliwości.

Więcej…

 
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

ExLibrisPrimoL

Ebooki

IbukLibra

LogoJBC

Legimi