Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5

BialyWilk

Lobo czyli wilk to bohater spotkania z baśnią hiszpańską. Wilk często gości w bajkach i legendach, ale zazwyczaj jest bohaterem negatywnym. W Czerwonym Kapturku wilk próbuje zjeść tytułową bohaterkę i jej babcię wykorzystując podstęp; w baśni braci Grimm o trzech małych świnkach wilk jest niszczycielskim i pazernym okrutnikiem, który zdmuchuje domy bezbronnym świnkom. Ignacy Krasicki i Mikołaj Rej również piszą o wilku, że jest złym i nieprzyjaznym stworzeniem, ale usprawiedliwiają to zachowanie jego zwierzęcą naturą.

Więcej…

 

Okladka

Inspiracją do podjęcia tematu stała się książka Ewy Świerżewskiej i Jarosława Mikołajewskiego : Co czytali sobie kiedy byli mali? Rozmowy, które autorzy książki przeprowadzili ze znanymi ludźmi obudziły wspomnienia i refleksje o tym, jak pierwsze lektury ukształtowały nasz świat i późniejsze czytelnicze zainteresowania. Czy bez nich bylibyśmy tym, kim jesteśmy?

Więcej…

 

JesienneZbiory

Pierwsze powakacyjne spotkanie naszego klubu nawiązywało do jesieni i zbiorów warzyw oraz owoców. Spotkanie rozpoczęliśmy krótkim wierszykiem Ludwika Wiszniewskiego „Przyszła jesień do ogródka":

Przyszła Jesień do ogródka. Przywołała Jagusię:
Marchew zbierz,
rzepkę zbierz,
do piwniczki
wszystko znieś! [...]

Więcej…

 


... i te, z umierania żyjące rzeczy pojmują, że je sławisz, przemijając powierzają nam odrobinę ocalenia, nam, najbardziej przemijającym – trudno byłoby odnaleźć w literaturze trafniejsze nawiązanie do twórczości artysty. Z pewnością cykl obrazów Pod pozorem codzienności ... ucieszyłby oko sławnego poety Rainera Marii Rilkego, autora Elegii duinejskich, reprezentanta liryki symbolicznej.

Więcej…

 

NC

Jak co roku Biblioteka włączyła się w ogólnopolskie Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Tradycyjnie odbyło się w Teatrze Starym. W wydarzeniu uczestniczyły: Dorota Kasprzyk (lider kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom) i Monika Michla.

Więcej…

 
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

ExLibrisPrimoL

Ebooki

IbukLibra

LogoJBC

Legimi