Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5

st exupery

Wiek XX to czas olbrzymich przemian we wszystkich dziedzinach życia. Postęp techniczny, rewolucje, dwie wojny światowe – wszystko to zburzyło spokój. To, co przez wieki budowało świat wewnętrzny człowieka, przestało istnieć lub uległo zmianom. Człowiek XX wieku stanął wobec zupełnie nowych wyzwań i przede wszystkim musiał sam decydować o granicach swojej wolności.

Więcej…

 

W czasie prezentacji poznaliśmy historię Walentynek. Jest to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne.

Walentynki są obchodzone w Europie od średniowiecza. Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni, co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości.

Więcej…

 

Przyroda

Skąd się wzięła ta pogoda?

Na to frapujące pytanie pomogła nam szukać odpowiedzi Pani Izabela Michta, autorka książki idealnej dla małych odkrywców. W krótkich wierszykach pisarka opisała i wyjaśniła ciekawe zjawiska przyrodnicze i klimatyczne. Dowiedzieliśmy się między innym co to jest szadź, mżawka, gołoledź i szron.

Więcej…

 

Finisaz

W ponad dwudziestoletniej historii Galerii „Format" był to pierwszy finisaż. Pełen wrażeń i bardzo udany, dzięki oczywiście inwencji naszej Artystki. Podziwialiśmy występ grupy teatralnej prezentującej niezwykłą etiudę pt. „Uliczka Aniołów". Z klimatem wydarzenia współbrzmiała oprawa muzyczna – wystąpili Lidia i Joel Beucher. Pięknie dziękujemy Wszystkim!

Więcej…

 

kpt

Kazimierz Przerwa-Tetmajer był przedstawicielem modernizmu, w swoich wierszach był wyrazicielem modnych na przełomie wieków nastrojów zniechęcenia i poczucia niemocy, a także uwielbienia dla sztuki, jak w wierszu „Eviva l'arte".

Więcej…

 
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

ExLibrisPrimoL

Ebooki

WBL

IbukLibra

LogoJBC

Legimi