Janina Sarzyńska - "Rozmowy traw" - Galeria FORMAT

Utworzono: piątek, 05 maj 2006

Janina Jadwiga Sarzyńska ukończyła ASP w Poznaniu. Dyplom uzyskała w pracowni rzeźby prof. Kazimierza Raby w 2001 roku. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, fotografią.

Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych: w Galerii BOK, Galerii MDK w Zgorzelcu, Galerii Rotunda ASP w Poznaniu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Galerii "U prstenu" w Pradze, w Ratuszu w Bolesławcu i Lwówku Śląskim, Galerii Dom Jakuba Boehme w Zgorzelcu, Galerii N... w DODN w Jeleniej Górze.

Jej twórczość artystyczna to obszar poszukiwań, przestrzeń do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. To przestrzeń znaków od ich geometrycznego zapisu po organiczną giętkość. To poszukiwanie istoty sensu bycia po istotę sensu ulotności chwili.

Cykl akwarel "Rozmowy traw" to spontaniczna gra barw zatrzymana na moment poprzez zapis pędzlem. Grażyna Ferensowicz, historyk sztuki, dopatruje się w nich "stylistyki japońskiej kaligrafii i zarazem bliskości w warstwie znaczeniowej haiku lub hokku - nierymowanemu wierszowi japońskiemu, którego źródłosłów mówi, że haiku jest początkiem urwanego wiersza".

A sama Artystka dodaje: "Rozmowy traw są rozmowami, które nigdy się nie odbyły, ale istnieją - bo jest to rozmowa spojrzeń, rozmowa myśli, rozmowa bycia na odległość".

W atmosferę wyjątkowego wernisażu wprowadził uczestników krótki, ale urokliwy koncert gitarowy w wykonaniu Mateusza Zeszutka, ucznia PSM w Bolesławcu.