Biblioteka powstała 27 listopada 1945 roku jako pierwsza placówka biblioteczna w Bolesławcu i trzecia z kolei na Dolnym Śląsku.

W 1995 roku - z okazji jubileuszu 50-lecia - otrzymała imię Cypriana Kamila Norwida. Obecną siedzibę, w budynku przy ul. Sądowej 8, zajmuje od roku 1993. Mieści się tutaj Wypożyczalnia, Czytelnia, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Dział Fonograficzny wraz z Książką Mówioną i Galeria "Format".

Jedyna filia w obrębie miasta znajduje się przy ulicy Staroszkolnej.

Zbiory - ogółem - kształtują się na poziomie 130 tysięcy woluminów, a liczba czytelników oscyluje w granicach 13 tysięcy, co stanowi okolo 30% populacji Bolesławca.

Zainteresowanych szczegółowymi losami Biblioteki odsyłamy do źródeł:

Majewska Halina: Biblioteki i czytelnictwo 1945-199.
Boleslawiec : zarys monografii miasta. Wroclaw 2001; s. 357-361.

Majewska Halina: Biblioteki i czytelnictwo w Bolesławcu w latach 1945-1995. [wydruk komputerowy] 19s., bibliogr.
[Opracowanie stanowiło podstawę publikacji w monografii miasta. Jest dostępne w Bibliotece.]