Eric-Emmanuel Schmitt: Ulisses z Bagdadu – Galeria „Format”

Utworzono: wtorek, 26 kwiecień 2011

Eric-Emmanuel Schmitt jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. 

Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a sztuki teatralne wystawiane są w teatrach w 50 krajach świata. I choć jego twórczość bije kolejne rekordy popularności, on sam wciąż pozostaje dość tajemniczą postacią.

„Ulisses z Bagdadu” to powieść ukazująca realia życia w czasie wojny domowej w Iraku po obaleniu tyranii Saddama Husseina . Bohaterem jest młody mężczyzna - Saad Saad, człowiek inteligentny, realnie patrzący na świat, mający wspaniałą rodzinę. W jednej chwili wszystko zmienia się. Saad zmuszony koniecznością ratowania bliskiej osoby podejmuje decyzję opuszczenia zajętego przez Amerykanów Iraku i niczym współczesny Ullises, Odys, rusza w pełną przygód tułaczkę za chlebem, wolnością, uczuciem.

Autor dotyka bardzo ważnego, w dzisiejszej rzeczywistości, problemu imigrantów i ukazuje sposób postrzegania go przez Europejczyków. To skłania nas do refleksji na temat samotności i wyobcowania ludzi, którzy w poszukiwaniu „lepszej - nowej ojczyzny” opuszczają swoje rodziny. Ci ludzie, którzy decydują się na tak desperacki krok, często ryzykują życie, przeprawiając się w niebezpiecznych warunkach przez granicę. Jest to obraz współczesnego wygnańca, człowieka samotnego. Nie jest mu łatwo odnaleźć się w nowej ojczyźnie, gdyż w nieznanym miejscu pozbawiony jest nierzadko tożsamości, znajomości języka. Jednakże Eric-Emmanuel Schmitt w swojej powieści daje nadzieję na lepsze jutro. Nadzieję, że te granice kiedyś się pozacierają i doczekamy chwili, kiedy będziemy mogli żyć w pokoju i przyjaźni.

Odsłony: 7231

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 202 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły