IKONKA: Czytelnia internetowa, Bezpłatny dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi

Głównym celem programu rządowego IKONKA jest zapewnienie jak najszerszej grupie społeczności lokalnej łatwego dostępu do sieci Internet w ramach nowo powstających Czytelni Internetowych, zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej oraz Strategii Informatyzacji Rzeczpospolitej Polskiej - ePolska na lata 2004-2006. Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, a obecnie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dzięki tej inicjatywie nasza Biblioteka uzyskała 3 stanowiska komputerowe wyposażone w system operacyjny Linux, zintegrowany pakiet biurowy OpenOffice czyli edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i program do tworzenia prezentacji multimedialnych oraz odtwarzacz multimedialny.

Zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania z zasobów informacyjnych Internetu i programów użytkowych. Miejsca w Czytelni Internetowej można rezerwować telefonicznie. Godziny korzystania pokrywają się z czasem pracy Biblioteki.

Jedni z pierwszych użytkowników:

Bezpłatny Dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi

W ramach programu "Ikonka" Biblioteka została wyposażona również w sprzęt Wi-Fi umożliwiający udostępnienie Internetu w obrębie 150 - 200 metrów od Biblioteki drogą radiową.

Aby odbierać sygnał z punktu dostępowego - należy zaopatrzyć swój komputer w kartę Wi-Fi działającą na częstotliwości 2.4 Ghz, odpowiednio ją skonfigurować oraz oczywiście być w zasięgu AP (Access Pointa) Biblioteki.

AP znajduje na ul. Sądowej 8 - w budynku biblioteki.

Przed podjęciem decyzji o korzystaniu z połączenia, prosimy o zapoznanie się z: Najczęściej zadawane pytania.

Poniżej parametry techniczne umożliwiające skonfigurowanie połączenia do Internetu [zmiana od 03.10.2008]:

• SSID: mbp.boleslawiec.pl-075-732-23-45
  • Kanał: 7
  • Autentykacja: Open System
  • Szyfrowanie WEP: BRAK
  • Typ klucza: BRAK
  • Klucz: BRAK
  • Pasmo: 2.4 Ghz
  • Adres MAC (adres sprzętowy): 00:1C:10:67:DA:8F

WAŻNE: Przy połączeniu do naszego AP, proszę sprawdzić czy rzeczywiście podłączyliście się do AP biblioteki - adres sprzętowy naszego AP: 00:1C:10:67:DA:8F [zmiana od: 03.10.2008]

Powyższe dane można również otrzymać na swój e-mail. Należy napisać na adres: wifi@mbp.boleslawiec.pl w temacie wpisując: wifi, a system automatycznie odeśle dane potrzebne do konfiguracji.

Administrator systemu oferuje darmowe wsparcie dla użytkowników systemu Linux przy konfiguracji karty WiFi. Wspierane dystrubucje: Fedora, Red Hat oraz CentOS.

Komunikacja między AP a komputerem użytkownika NIE jest już szyfrowana za pomocą żadnego z protokołów.

Wszelkie wymagane informacje: numer IP, adres serwera DNS, adres domyślnej bramy dla komputerów pracujących poprzez Wi-Fi nadawane są w pełni automatycznie.

Ze względu na ograniczenia techniczne - po podłączeniu się do AP Miejskiej Biblioteki Publicznej dostępne są następujące usługi na zdalnych serwerach internetowych:

• Port 80 - usługa WWW (przeglądanie stron internetowych)
  • Port 123 - usługa NTP (protokół internetowy umożliwiający synchronizację czasu pomiędzy komputerami)
  • Port 110 - usługa POP3 - odbieranie poczty internetowej
  • Port 119 - usługa NNTP - serwery grup dyskusyjnych
  • Port 25 - usługa SMTP - wysyłanie poczty internetowej
  • Port 21 - usługa FTP - przesyłanie plików poprzez FTP
  • Port 465 - usługa SMTPS - wysyłanie poczty internetowej (kanałem szyfrowanym)
  • Port 995 - usługa POP3S - odbieranie poczty internetowej (kanałem szyfrowanym)
  • Dostęp do czatów na portalach: czat.onet.pl, czateria.interia.pl oraz czat.wp.pl
  • Komunikator GG
  • Port 8000 - radio.wube.pl - radio internetowe bolesławieckiego serwisu wube.pl
  • Port 7171 - serwery obsługujące grę: Tibia
  • Port 8080 - serwer WWW Tomcat oraz serwery cache stron WWW
  • Port 9100 - stream.muzyczneradio.pl - Muzyczne Radio z Jeleniej Góry

W uzasadnionych przypadkach możliwe jest udostępnienie innych usług, wówczas proszę kontaktować się z administratorem systemu poprzez e-mail podany niżej.

Udostępnione łącze nie stwarza możliwości komunikacji ze zdalnymi komputerami w Internecie z portami nie wyszczególnionymi powyżej.

Zawartość stron WWW jest filtrowana pod kątem treści niepożądanych. Wykrycie strony nieodpowiedniej spowoduje jej blokadę wraz z wyświetleniem odpowiedniego komunikatu.

Istnieje możliwość skorzystania z dostępu do Internetu na miejscu w Bibliotece z wykorzystaniem własnego sprzętu - LAPTOPA z kartą Wi-Fi (parametry połączenia jak wyżej). Dostęp jest bezpłatny.

Obecnie uruchomiony dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi odbywa się na zasadach TESTU i mogą pojawić się przerwy. Docelowo korzystanie z usługi będzie możliwe bez przerwy - 24h na dobę.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres:  admin@mbp.boleslawiec.pl

Użytkownicy sieci Wi-Fi zobowiązani są zabezpieczyć swoje komputery systemami antywirusowymi (dotyczy głównie użytkowników systemów MS WINDOWS) oraz programami typu firewall.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikłe z użytkowania udostępnionego połączenia internetowego oraz nie gwarantuje nieprzerwanego dostępu do Internetu.

Wewnętrzy skaner antywirusowy clamav, skanujący pliki ściągane przez użytkowników z Internetu, zablokował następujące wirusy/trojany/robaki (nazewnictwo clamav) działające w systemie MS Windows:

• Adware.Mywebsearch-4
  • BAT.FromatC-2