Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania odnośnie udostępnionego połączenia do internetu poprzez Wi-Fi

[P] - pytanie; [O] - odpowiedź; 6,7,9 - cytat (wersja oryginalna) otrzymanego pytania.

 

 • [P] 1. Dlaczego strona XYZ została zablokowana? Moim zdaniem zablokowana strona nie zawiera treści niepożądanych !!!

  [O] Poniżej informacja, która się pojawia, gdy system zablokuje stronę WWW:


  System filtruje każdą stronę WWW na obecność treści niepożądanej (strony o przemocy, porno, rasistowskie itd). Filtrowanie polega głównie na zliczaniu wyrazów charakteryzujących wymieniony wcześniej rodzaj stron WWW. Są wady i zalety tego rozwiązania. Zdarza się niestety, że zostaje zablokowana strona, która tak naprawdę sama w sobie zawiera treści nieszkodliwe. Okazuje się, iż co sprytniejsi webmasterzy, ukrywają na stworzonych przez siebie stronach WWW wyrazy związanie głównie z seksem, aby podnieść pozycję samej strony w wyszukiwarkach internetowych. Niestety, takie przypadki będą się zdarzać.

  System Dansguardian sprawdza również, czy dana strona nie jest oznaczona za pomocą systemu PICS. Niektórzy webmasterzy oznaczają swoje strony WWW za pomocą systemu PICS - dzięki temu system potrafi sklasyfikować stronę WWW i zadecydować, czy ma być blokowana.

 • [P] 2. No dobrze. Chcę wam zgłosić informację o stronie, która została błędnie zablokowana, co mam zrobić ?

  [O] Należy wysłać wiadomość email na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , który będzie zawierał informację o wystąpieniu blokady. NALEŻY RÓWNIEŻ WKLEIĆ ADRES WWW ZABLOKOWANEJ STRONY. Jeśli okaże się, że zablokowana strona została sklasyfikowana błędnie, wówczas zostanie dodana do tzw. "wyjątków", co oznacza, iż system nie będzie jej filtrował (oraz innych stron z tej domeny). Osoba zgłaszająca otrzyma potwierdzenie, czy podany adres strony WWW został dodany do tzw. wyjątków, czy nie. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie DOSTRAJAĆ system Dansguardian.

 • [P] 3. Dlaczego nie mogę korzystać z programów P2P łącząc się z internetem poprzez Wi-Fi biblioteki ?

  [O] Udostępnianie internetu poprzez Wi-Fi ma służyć celom edukacyjnym, zdobywaniu wiedzy. Dlatego standardową usługą jest udostępnianie stron WWW. Ściąganie plików muzycznych/wideo/programów za pomocą programów P2P naszym zdaniem nie mieści się w kategorii edukacyjnej.

 • [P] 4. Dlaczego nie mogę połączyć się z serwerami gier działającymi w internecie i tym samym nie mogę grać on-line w moją ukochaną grę ?

  [O] Podobnie - jak wyżej.

 • [P] 5. Wyczytałem, iż na prośbę osoby zainteresowanej, administrator może udostępnić połączenie do innych usług (portów) - serwerów dostępnych w internecie ? Od czego zależy, czy moja prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie ?

  [O] Tak. W uzasadnionych przypadkach administrator może zezwolić na ruch do innych - niestandardowych portów, na których działają określone usługi. Czy prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie, zależy od tego, czy inni użytkownicy korzystający z Wi-Fi biblioteki mogą potencjalnie odnieść korzyści. Jako przykład - odblokowanie ruchu do internetowej wersji muzycznego radia z Jeleniej Góry (nasze lokalne, świetne radio).

 • [P] 6. (...) Jakie programy sa dostempne do sciagania plikow muzycznych oraz video. Prosze podac jakie sa i bespieczne i mozliwe ...

  [O] Takie pytania trafiają od razu do /dev/null

 • [P] 7. (...) Prosze o wyjasnienie mi co to za usluga FTP-przesylanie plikowFTP prosze o jak najszypszy kontakt (...) i jak mam ta usluge uzyc.

  [O] > /dev/null

 • [P] 8. (...) Ale co to jest /dev/null ?!

  [O] "Czarna dziura" - wirtualne urządzenie w danym systemie operacyjnym, do którego można jedynie wysyłać informacje. Nie można nic odczytać. Inaczej mówiąc, bezsensowne maile trafiające do administratora trafiają właśnie do /dev/null i pozostają bez odpowiedzi.

 • [P] 9. Witam dlaczego wiekszosc stron ciekawych jest zablokowanych.Czy w pszyszlosci benda one dostepne z powzaniem (...)

  [O] hm ...

 • [P] 10. Dzień dobry. Dlaczego czasami są przerwy w dostępie do internetu poprzez WiFi. Przerwy w dostępie trwają nawet kilka/kilkanaście godzin. Nie można coś z tym zrobić ?? (...)

  [O] Niestety. Biblioteka otrzymała sprzęt w ramach programu "Ikonka". Używany przez nas AP D-Link wiesza sie czasami, co skutkuje tym, iż internet poprzez WiFi nie działa. Co parę godzin AP jest restartowany, ale niestety, zawiesić może się w każdej chwili, nawet kilka sekund po restarcie. Aktualizacja firmware do najnowszej wersji nie odniosła skutku. Jeśli ktoś ma pomysł na naszego D-Linka (model: D-Link DWL-2000AP+), aby się nie wieszał - proszę o info. Sensowne rady mile widziane. Tymczasem proszę uzbroić się w cierpliwość ...

 • [P] 11. Czy to prawda, że pliki ściągnięte ze stron WWW są najpierw skanowane pod kątem programów typu: wirusy, trojany, robaki itp ?

  [O] Tak, to prawda. Każdy plik pobierany z internetu ze strony WWW jest skanowany. Jeśli system wykryje złośliwe oprogramowanie, wówczas dostęp do pliku zostanie zablokowany. W zależności od kontekstu pobieranego pliku, informacja o tym, iż plik zawierał oprogramowanie szkodliwe, zostanie wyświetlona na ekranie. Do skanowania stron WWW używamy systemu Clam AntiVirus(TM). Baza danych programu jest uaktualniana co godzinę. Stosowanie clamav na naszym serwerze nie zwalnia użytkowników od dodatkowego zabezpieczenia swoich komputerów (dotyczy to głównie użytkowników systemu Windows).

 • [P] 12. Czy mój komputer może zostać odłączony od sieci WiFi biblioteki. Jeśli tak to kiedy i dlaczego tak się może zdarzyć ?

  [O] Tak, komputer użytkownika podłączonego do sieci WiFi może zostać odłączony w przypadku stwierdzenia przez administratora "zawirusowania" danego komputera. Fakt "zawirusowania" jest stwierdzany po analizie ruchu sieciowego między podejrzanym komputerem a komputerami w internecie. Ze względu na to, iż komputery łączące się z Internetem poprzez WiFI nie są rejestrowane w MBP w Bolesławcu - o fakcie zablokowania danego komputera będzie świadczył wpis z adresem fizycznym MAC karty sieciowej WiFi w tabeli komputerów zablokowanych. W razie pytań proszę kontaktować się z administratorem drogą mailową. Dostęp do internetu zostanie przywrócony, po otrzymaniu informacji od użytkownika, iż jego system został wyczyszczony z wirusów.

 • [P] 13. Po połączeniu się z AP biblioteki otrzymałem numer IP przydzielony automatycznie. Czy ten numer mogę sobie zmienić na inny własny, lecz równiez z sieci 192.168.12.0/24 ?

  [O] Nie należy tego robić. Może się zdarzyć tak, iż ręcznie przypisany numer IP z sieci 192.168.12.0/24 będzie kolidował z jednym z już przyznanych numerów IP. Konflikt uniemożliwi korzystanie z WiFi obu komputerom - i temu, co ma przypisany numer automatycznie oraz temu, który otrzymał numer IP ręcznie.

 • [P] 14. Czy moja aktywność w internecie jest monitorowana ? Czy dane o mojej aktywności są przekazywane innym firmom/instytucjom ?

  [O] Odwiedzane strony WWW są zapisywane w logu serwera proxy. Na jeden zapis składają się: czas dostępu do strony WWW, typ żądania HTTP, adres komputera wywołującego, nazwa przeglądarki i systemu operacyjnego, kod odpowiedzi zdalnego serwera WWW. Zebrane dane są wykorzystywane jedynie w celach statystycznych i nie są wykorzystywane do identyfikacji użytkowników. Dzięki danym statystycznym mamy podgląd na wykorzystanie łącza internetowego, z jakiego systemu operacyjnego korzysta użytkownik i z jakiej przeglądarki internetowej, ile danych pobrał z internetu. Monitorowany jest również ruch do innych komputerów w internecie w celu wykrycia np. infekcji wirusem komputerowym itp. (patrz pytnie nr 12).