PomnikFredro
Pomnik Aleksandra Fredry został przeniesiony do Wrocławia ze Lwowa. Obelisk autorstwa Leonarda Marconiego pochodzi z 1879 roku.

Hrabia Aleksander Fredro jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych i lubianych polskich pisarzy żyjących i tworzących w okresie romantyzmu. Jego komedie obyczajowe, oparte na spostrzeżeniach z życia prowincjonalnej szlachty pisane były bardziej w duchu oświeceniowym niż romantycznym, co nie przysparzało autorowi sympatii wśród współczesnych mu literatów. Był krytykowany do tego stopnia, że zaprzestał na kilkanaście lat wydawania swoich dzieł i pisał „do szuflady". Wówczas powstało m.in. wiele utworów, które dopiero niedawno ujrzały światło dzienne i oficjalnie zostały opublikowane. Jest wśród nich wiele utworów dość „niegrzecznych", mocno nacechowanych erotycznie, są to m.in. „Piczomira królowa Branlomanii", czy „Sztuka obłapiania".

Podczas spotkania przypomnieliśmy sobie zarówno te najbardziej znane utwory: wiersze „Paweł i Gaweł", „Zupa z gwoździa" oraz fragmenty komedii „Zemsta", „Śluby panieńskie", poematu „Sztuka obłapiania". Obejrzeliśmy także wybrane sceny filmu „Zemsta" w reż. Andrzeja Wajdy.