kpt

Kazimierz Przerwa-Tetmajer był przedstawicielem modernizmu, w swoich wierszach był wyrazicielem modnych na przełomie wieków nastrojów zniechęcenia i poczucia niemocy, a także uwielbienia dla sztuki, jak w wierszu „Eviva l'arte".

Urodził się i wychował w Ludźmierzu, gdzie dobrze poznał i pokochał Tatry. Przez całe życie był miłośnikiem gór i kultury góralskiej, co przejawia się w jego wielu utworach. Pisał m.in. opowieści „Na skalnym Podhalu", a także wiersze w niezwykle malowniczy sposób opisujące górskie krajobrazy. Niektóre z nich pisał językiem stylizowanym na gwarę góralską.

Tetmajer jest szczególnie znany z erotyków, które były na owe czasy bardzo śmiałe, wręcz skandalizujące. Jako znany uwodziciel i wielbiciel kobiecej urody dość odważnie opisywał inspirujące go muzy, a także relacje damsko-męskie.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer był postacią tragiczną, cierpiał na liczne choroby i pod koniec życia nie mógł już tworzyć, a ponadto był samotny i wymagał opieki. Jednak nie był zapomniany, społeczeństwo polskie zapewniło mu utrzymanie do końca życia.
Zmarł podczas wojny, a śmierć jego opisał Tadeusz Różewicz w wierszu pt. „Kazimierz Przerwa Tetmajer".