BobDylan

Bob Dylan amerykański poeta i muzyk żydowskiego pochodzenia. Jego przodkowie, wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych na początku dwudziestego wieku z Europy Wschodniej.

Teksty tego artysty, szczególnie te wczesne, są pełne komentarzy społecznych i politycznych oraz odniesień do filozofii i literatury. Sam nie uważa się jednak za człowieka, który ma jakikolwiek wpływ na losy świata, jak mówi: "...nigdy nie napisałem piosenki politycznej, piosenki nie mogą uratować świata". To artysta niezwykle skromny, „gardzący popularnością", jakby swoje utwory pisał z potrzeby serca, a nie dla jakichkolwiek korzyści. Doskonale to zaobserwowaliśmy w ubiegłym roku, kiedy to został uhonorowany Nagrodą Nobla i ... w ogóle się tym nie przejął. Spekulowano czy tę nagrodę przyjmie, czy też nie. Ostatecznie przyjął, jednak nie podczas uroczystej gali, ale przy okazji trasy koncertowej na kameralnym spotkaniu bez publiczności, jedynie z członkami Akademii przyznającej Nagrodę.

Podczas spotkania wysłuchaliśmy tekstów Boba Dylana w oryginale oraz w polskich przekładach. Są one rzeczywiście bardzo zaangażowane, każdy z nich mówi „o czymś". Jednocześnie bardzo przyjemnie się ich słucha, ponieważ i teksty, i muzyka stworzona także przez Dylana do swoich tekstów są doskonałe.