Zagner

Absolwentka wydziału grafiki i malarstwa łódzkiej Akademii Sztuk Plastycznych. Joanna Zagner-Kołat jest autorką ilustracji do książek m.in. Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej, Ludwika Jerzego Kerna. Zrealizowała też we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego serię książek edukacyjnych "Dydko i ..." m.in. „Dydko i muzyka", „Dydko i teatr", „Dydko i architektura" oraz oprawę plastyczną do edukacyjnego portalu o Polsce www.kula.gov.pl. Jej rysunki znajdują się też w czasopismach dla dzieci takich jak „Bluszczyk", „Świerszczyk", „Miś. Zdobyła wiele nagród, jej prace były pokazywane na wystawach w Polsce i za granicą.

W ramach akcji „Z książką na walizkach" mieliśmy przyjemność gościć ilustratorkę, której twórczość jest szczególne bliska naszym małym czytelnikom. Pani Joanna Zagner-Kołat od kilkunastu lat ilustruje książki dla dzieci. Jest autorką ilustracji do blisko 60 książek polskich autorów. Spotkanie rozpoczęła „konferencja prasowa". Pani Joanna odpowiadając na niezliczone pytania opowiedziała o początkach kariery artystycznej, inspiracjach twórczych i swoich ulubionych technikach plastycznych. Uzmysłowiła też dzieciom jak istotną częścią składową książki jest ilustracja, a często niestety nie jest właściwie doceniana.

Artystka zaprosiła dzieci do twórczej zabawy. Dzieci namalowały wspólnie stworka – każdy tylko jeden element: np. oko, nos czy nogi. W wesołej atmosferze powstała niezwykle oryginalna, „postać". Kolejnym plastycznym – już indywidualnym - zadaniem było narysowanie ilustracji do czytanego przez naszego gościa fragmentu książki Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby „Filipek i piłka nożna". Wszystkie powstałe prace oraz książki zostały opatrzone autografem ilustratorki.
Dziękujemy za to inspirujące spotkanie.

Relacja Telewizji Bolesławiec: https://www.youtube.com/watch?v=hhKhKm6Ivo0