Wydarzenie w ramach projektu
„Iść za marzeniem, czyli śladami Conrada" dofinansowane ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Plakat

Łukasz Godlewski - z wykształcenia konserwator zabytków, technik architekt, magister europeistyki. Rysuje odkąd pamięta, od 2005 r. postanowił zmierzyć się z tematem rysowania komiksów i tak mu zostało. Jego prace można zobaczyć w "Komiksowni", jest weteranem "Projektu 24". Zdarza mu się narysować ilustracje – wyróżnienie i publikacja ilustracji w "Neuromachii". Miłość jest pełnometrażowym debiutem Łukasza.

Maciej Jasiński - scenarzysta i dziennikarz (zastępca redaktora naczelnego w magazynach popkulturowych "SFera" i "Kult"; przez wiele lat związany z branżą pism komputerowych - "Świat Gier Komputerowych" czy "Top Games"). Specjalizuje się w grach komputerowych, filmie i komiksie. Obecnie pracuje zawodowo nad scenariuszami gier komputerowych i komiksów. Pomysłodawca takich serii komiksowych, jak: Red, Pixel, The X Games, Atomix scenarzysta dwóch komiksów zamieszczonych w Antologii "Człowiek w probówce" (Dzień Dziadka, Historia policyjna). Napisał także scenariusze do kilkudziesięciu krótkich historyjek komiksowych oraz czterech albumów: Solidarność 25 lat: Nadzieja Zwykłych Ludzi, Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena Wolności, 1956: Poznański Czerwiec, 1981: Kopalnia Wujek (wszystkie wyd. Zin Zin Press). Obecnie pracuje nad kilkoma projektami, miedzy innymi albumem fantasy Verbi Divini (rys. Jacek Michalski).

Joseph Conrad-Korzeniowski człowiek trzech kultur i zarazem wielki pisarz. Jego życiorys to scenariusz nie tylko na film pełnometrażowy, ale wielowątkowy serial, w którym elementy sensacyjne mieszałyby się z awanturniczo-przygodowymi, a dramatyczne (także miłosne) z humorystycznymi.

Warsztaty tworzenia komiksu poprowadzone przez Macieja Jasińskiego i Łukasza Godlewskiego były świetną okazją do zapoznania się z sylwetką Josepha Conrada.

Autorzy wspólnie stworzyli komiks pt. „Niesamowite opowieści Josepha Conrada", w którym postanowili przedstawić historię w formie retrospekcji, wspomnień snutych przez Conrada na kilka lat przed śmiercią. Pisarz wraz ze swoimi przyjaciółmi odbywa rejs turystyczny po Tamizie. Jako że panowie doskonale znają i rzekę, i Londyn, czas spędzają nie na podziwianiu zabytków, ale grze w karty, której urozmaiceniem są tytułowe „niesamowite opowieści", na które co rusz naciągany jest Conrad. „Niesamowite opowieści Josepha Conrada" są przykładem komiksu historycznego, do którego Pan Maciej napisał scenariusz oparty na faktach z życia Conrada z elementami fikcji, natomiast Pan Łukasz wykonał rysunki zgodne z epoką czasu. Realistyczne czarnobiałe ilustracje świetnie korespondują z treścią komiksu.

Zanim rozpoczęły się warsztaty, młodzież poznała zasady tworzenia komiksu, jego poszczególne elementy i rodzaje. Wiemy już, że najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą. Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (z boku) i/lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in.: wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. „rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.
By powstał komiks należy najpierw wybrać bohatera. Naszą główną postacią był Joseph Conrad i dlatego młodzież miała za zadanie narysować jego sylwetkę. Potem powstały trzy kadry przedstawiające tonący statek. Utrudnieniem było dodanie w dymkach odgłosów. Rysunki powstawały pod czujnym okiem grafika – Pana Łukasza, a rezultaty były zaskakujące.

Spośród uczestników warsztatów Pan Maciej wybrał pięć osób z najciekawszymi pracami, które nagrodzone zostały autorskimi komiksami.

Okazało się, że tworzenie komiksów to nie jest taka prosta sprawa, mimo, że czyta się je bardzo szybko. Przykładem może być tytułowy komiks „Niesamowite opowieści Josepha Conrada", który powstawał przez około 5 miesięcy.

Warsztaty komiksu były bardzo twórcze i interesujące, bardzo dziękujemy Panu Maciejowi i Panu Łukaszowi za niesamowite opowieści o Josephie Conradzie i ... o komiksie :)

 

Relacja Biblioteki

 

Relacja Telewizji Bolesławiec