skontrum

Od 19 lutego do 24 marca 2018 Wypożyczalnia dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Sądowej 8 będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji zbiorów, czyli tzw. w „języku bibliotekarskim" skontrum. Ostatnie miało miejsce w 2006 roku, a więc czas najwyższy na dokonanie kontroli i przy okazji przymiarkę do wyodrębnienia części zbiorów, które w nowej siedzibie będą się znajdować w magazynie usytuowanym w piwnicy. To ważna i niezbędna czynność, a zarazem czasochłonna. Sprawdzeniu będzie podlegać największa część kolekcji obejmująca ponad 170 tysięcy książek gromadzonych od początku istnienia Biblioteki. W efekcie wykazany zostanie stan faktyczny tj. liczba książek na półkach, aktualnie wypożyczonych przez czytelników oraz liczba ubytków.

W myśl Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 5 listopada 1999 r. w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych - Skontrum materiałów polega na: 1. porównaniu zapisów inwentarzowych ze stanem faktycznym materiałów, 2. stwierdzeniu i wyjaśnieniu różnic między zapisami ewidencyjnymi a stanem faktycznym zbiorów oraz ustaleniu ewentualnych braków.
W czasie od 19 lutego do 24 marca nie będą naliczane opłaty za nieterminowy zwrot książek.

Wszyscy chętni mogą się zaopatrzyć wcześniej w większą liczbę książek niż to przewiduje Regulamin, praktycznie bez ograniczeń. W tym też okresie Filia przy ulicy Staroszkolnej poszerzy godziny udostępniania zbiorów. Zapraszamy do Filii od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 i w każdą sobotę od 9.00 do 14.00.

Bibliotekarze dołożą wszelkich starań by czytelnicy mogli wrócić do nas jak najszybciej. Jeśli się to uda, z przyjemnością poinformujemy o wcześniejszym terminie otwarcia Wypożyczalni dla Dorosłych.

Prosimy o wyrozumiałość i przepraszamy za wszelkie utrudnienia.