mickiewicz chopin

Bardzo wzniosłe było nasze ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK. Przypominaliśmy sobie dzieła dwóch wybitnych Polaków, Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina. I choć jeden z nich to poeta, a drugi wirtuoz fortepianu i kompozytor, to ich twórczość bardzo się ze sobą łączy.

Tworzyli w tym samym czasie, w podobnej sytuacji życiowej, czyli na obczyźnie, tęskniąc za Ojczyzną. W utworach obu artystów pojawiają się te same „nuty" – elementy zaczerpnięte z tradycyjnej kultury ludowej, melancholia i przede wszystkim niezwykły patriotyzm.

Wysłuchaliśmy między innymi utworów wspólnych obu artystów, czyli pieśni do słów Adama Mickiewicza z muzyką Fryderyka Chopina, wśród nich „Moja pieszczotka" i "Precz z moich oczu". Ponadto z ogromną przyjemnością wsłuchiwaliśmy się w przepiękne utwory muzyczne Fryderyka Chopina.

To spotkanie to także uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Bo cóż bardziej może się kojarzyć z polskością jak nie twórczość dwóch Polaków wszechczasów – Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina.