Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5

PostHeaderIcon DKK 2015

KsiazeczkaWycieczka

Większość z nas marzy o dalekich podróżach. Zanim jednak spełnią się te marzenia polecamy podróże z książką.

Na wycieczkę po polskich miastach i miasteczkach zabrała nas Eliza Piotrowska, autorka „Książeczki – wycieczki". Krótkimi, humorystycznymi wierszykami opisuje kilkadziesiąt miast tych dużych i znanych, ale też mniejszych miejscowości, o których usłyszeliśmy po raz pierwszy. A z Łukaszem Wierzbickim, autorem książki „Afryka Kazika" wybraliśmy się w fascynującą podróż rowerem po Afryce. Pisarz opowiada historię Kazimierza Nowaka, podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył ten kontynent rowerem.

Więcej…

 

AAndrus

Na ostatnie przedwakacyjne spotkanie wybraliśmy twórczość pogodną, optymistyczną, wesołą. Bohaterem był Artur Andrus - współczesny poeta, satyryk, dziennikarz, człowiek bardzo wszechstronny. Charakterystyczna, niezwykła osobowość – co sprawia, że jest przez jednych uwielbiany, inni go wręcz nie cierpią. Pisze przede wszystkim felietony oraz teksty piosenek, które w większości sam wykonuje. Jego utwory są specyficzne, bowiem nie używa języka literackiego, ale potocznego, często kolokwialnego. Teksty te są jednak bardzo inteligentne, pomiędzy prostymi, zwyczajnymi słowami zawsze można odnaleźć głębszą treść i ważną ogólną myśl.

Więcej…

 

AV

Terry Pratchett jest autorem wzbudzającym skrajne emocje. Człowiekiem nietuzinkowym, zaskakującym i twórczym, który pisał przez całe swoje życie i zdobył milionowe rzesze czytelników - zwolenników i przeciwników.
Są tacy, którzy go kochają, są tacy którzy nienawidzą, podobno stanów pośrednich nie ma, co zostało udowodnione w trakcie naszego spotkania. Padło wiele pytań, na które nie zdołaliśmy znaleźć zadowalających odpowiedzi. Choćby - czy to co pisał Pratchett to jest fantasy, czy może jednak nie do końca? I czy ten rodzaj literatury w ogóle jest literaturą - skoro jednak nie jest to Dostojewski? Czy ten typ pisarstwa może być w ogóle nazywany literaturą - skoro jest lekki i nieco prześmiewczy, a literatura powinna być czymś monumentalnym i wzniosłym? Czy książki Pratchetta to powieści dla dorosłych, które mogą być czytane przez dzieci, czy może jednak książki dla dzieci, które mogą być czytane przez dorosłych.

Więcej…

 

Bancewicz

Mieliśmy okazję poznać niezwykłą osobowość naszego regionu, Panią Teresę Olszewską-Bancewicz. To znana artystka i zapalona podróżniczka, najstarsza w Polsce autostopowiczka.
Pani Teresa, pomimo swoich 83 lat, jest pełna życia i nadal odbywa samotne podróże po świecie. W sposób bardzo interesujący opowiedziała nam o swoich „wyprawach" do m.in.: Finlandii, Norwegii, Izraela, Tunezji, Włoch i Rosji. Okazało się, że niewiele potrzeba, by móc przeżyć wielką przygodę. Wystarczy plecak (ważący, bagatela, 30 kg), trochę pożywienia, (głównie płatki zbożowe i mleko w proszku), śpiwór, ubrania, kuchenka, sztućce oraz ... swoje prace plastyczne, które w zależności od sytuacji bywają prezentem lub są zamieniane na pieniądze.

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

ExLibrisPrimoL

Ebooki

IbukLibra

LogoJBC

Legimi