Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5

PostHeaderIcon DKK 2015

AntoniSlonimski
Fot. ze zbiorów A. Kowalczykowej

Antoni Słonimski – poeta, dramaturg, felietonista, krytyk teatralny, satyryk.

Wierzył (...) że można zawsze odnaleźć słowa właściwe, że dla wyrażenia każdej myśli i każdego uczucia istnieją słowa odpowiednie i trafne, że język jest dostatecznie giętki, by wyrazić myśli zawikłane.
Słonimski był postacią niejednoznaczną, nazywany konformistą, liberałem, racjonalistą przechodził w swoim życiu różne etapy, co widoczne jest także w jego twórczości.

Więcej…

 

czolowka

Podczas styczniowego spotkania mieliśmy okazję poznać ciekawego mieszkańca naszego miasta Pana Pawła Śliwko, który przybliżył historię powojenną Bolesławca. W zajmujący sposób opowiadał o szkolnictwie i szkołach, w których był dyrektorem.
Paweł Śliwko jest bolesławianinem od 1953 roku, nauczycielem, twórcą i autorem pedagogicznej koncepcji wychowania morskiego młodzieży.

Więcej…

 

PavolRankov

Rok 2015 rozpoczęliśmy nagrodzoną Angelusem 2014 oraz Nagrodą Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej książką słowackiego pisarza Pavla Rankova : Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej). Wybór tej książki okazał się niezwykle trafny. Powieść Pavla Rankova czyta się znakomicie. Znajdujemy w niej wszystko, co skupia uwagę czytelnika: historię i politykę, przygodę i dramaty, a groteska i humor rozładowują chwilami zbyt ponurą rzeczywistość. Akcja obejmuje trzydzieści lat między 1938 a 1968 rokiem, a każdy epizod rozpoczyna się w pierwszym dniu września. Te trzydzieści lat zmieniły niemal wszystko w tej części Europy, a historia i polityka brutalnie pokomplikowały losy czwórki przyjaciół : Czecha Jana (Honzy), Węgra Petera i Żyda Gabriela oraz pięknej Słowaczki - Marii.

Więcej…

 

WyspianskiAutoportret

Spotkanie z twórczością Stanisława Wyspiańskiego dało nam wiele radości. To z pewnością nie jest twórczość łatwa ani wesoła, jednak przyjemnie jest obcować z wartościową i piękną literaturą, przypominać sobie słowa, które na stałe już zapisały się w polskim języku. „Tak by nam się serce śmiało do ogromnych , wielkich rzeczy. A tu pospolitość skrzeczy", dlatego chociaż od święta miło jest wysłuchać znakomitych utworów i delektować się nimi.

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

ExLibrisPrimoL

Ebooki

IbukLibra

LogoJBC

Legimi