Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5

PostHeaderIcon DKK 2015

123

Dinozaury fascynują nie tylko paleontologów i archeologów, ale również dzieci. Te wymarłe przed tysiącami lat gady są bohaterami książek, których bogatą kolekcję mamy w naszej bibliotece.
Przeglądając z zainteresowaniem ilustrowane albumy, dowiedzieliśmy się, że nazwę „dinozaur" znaczącą po grecku „straszny jaszczur" utworzył w 1842 roku angielski zoolog Richard Owen.

Więcej…

 

czolowka

Po książkę, niemieckiej socjolożki, tureckiego pochodzenia, Necli Kelek, warto sięgnąć z wielu powodów. Jest to przede wszystkim niezwykle ciekawy reportaż, zawierający wiele obserwacji socjologicznych i informacji historycznych o kraju, którego tak naprawdę nie znamy.

Turcja ma dwa oblicza – to, które widzą turyści przybywający na jej zachodnie wybrzeża, gdzie panuje liberalizm, ale im dalej na wschód poznajemy jej drugie, nieznane oblicze. Anatolia, zwłaszcza ta Wschodnia, to „prowincja" współczesnej cywilizacji, stawiająca religijne dogmaty ponad racjonalne myślenie, a szariat, czyli islamski porządek prawny ponad prawo państwowe. Istnieją wprawdzie demokratycznie i prozachodnio zorientowane elity (republikanie, kemaliści), ale dawno już utraciły one kontrolę nad ludem, żyjącym często według średniowiecznych zwyczajów i norm.

Więcej…

 

czolowka

Święta Bożego Narodzenia już za chwilę, jest czas by zastanowić się jak własnoręcznie udekorować dom. Obejrzeliśmy prezentację i książki, które dostarczyły nam wielu różnorodnych inspiracji. Potem wspólnie wykonaliśmy kilka dekoracji. Bedą ozdobą naszych mieszkań i z pewnością umilą świąteczną atmosferę.

Więcej…

 

Galczynski

6 grudnia przypada 62. rocznica śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. To wybitny polski poeta, który już za życia był sławny i uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej literatury. Dziś może trochę zapomniany, ale dla tych którzy poznali jego utwory (a nie sposób ich nie znać) z pewnością pozostanie na zawsze ważny.

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

ExLibrisPrimoL

Ebooki

IbukLibra

LogoJBC

Legimi