Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5

PostHeaderIcon DKK 2015

JT

Pomysł czeskiego pisarza – Jachyma Topola na stworzenie groteskowej powieści, w której akcja toczy się tuż obok miejsca, kojarzonego ze śmiercią milionów bezbronnych ofiar, jest szokujący. Warsztaty Radości, koszulki z podobizną Franza Kafki, „getto pizza", to tylko niektóre pomysły założycieli współczesnego muzeum pamięci w Terezinie, byłym obozie Zagłady. Nie śmieszą i nie bawią , wzbudzają jedynie niesmak. Prawdziwą grozę budzi w nas jednak wizja muzeum ludobójstwa na Białorusi – to tutaj, jak mówi autor, diabeł miał swój warsztat, a pomysły czeskich anarchistów są niewinną zabawą.

Więcej…

 

ceramika

To spotkanie poświęciliśmy naszemu miastu. Nie skupiliśmy się jednak tylko na ceramice, ale omówiliśmy wszystkie ciekawe miejsca Bolesławca. Zapoznaliśmy się z jego historią od czasów najdawniejszych. Obejrzeliśmy też materiały dotyczące Święta Ceramiki, Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich, Parady Glinoludów.

Więcej…

 

NM

Paweł Pawlak opowiedział nam historie Nocnego Maćka nie tylko słowem, ale też obrazem, czyli pięknymi ilustracjami, a każda z nich w tej małej książeczce to prawdziwe dzieło sztuki.

Więcej…

 

SM

Głównym bohaterem tego wyjątkowego spotkania w Klubie Miłośników Poezji był Stanisław Moniuszko. I choć to nie poeta, to jego twórczość była dla nas inspiracją do rozmowy na temat motywów ludowych w sztuce okresu Romantyzmu, a w szczególności w muzyce i literaturze. Moniuszko chętnie czerpał z bogactwa polskiego folkloru. W jego utworach muzycznych, zarówno w wielkich operach - „Halka", czy „Straszny dwór" jak i w pieśniach , których skomponował najwięcej, zauważalne są wpływy muzyki ludowej.

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

ExLibrisPrimoL

Ebooki

IbukLibra

LogoJBC

Legimi