Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5

PostHeaderIcon DKK 2008

Powieść opowiada o prawdziwym wydarzeniu z okresu wojny domowej w Hiszpanii. Javier Cercas zwraca się ku bolesnej historii hiszpańskiej, by podzielić się z czytelnikiem ważnymi spostrzeżeniami dotyczącymi ludzkiej prawości i litości. W styczniu 1939 roku wycofujący się ku granicy francuskiej republikanie rozstrzelali 50 więźniów. Był wśród nich ideolog i współzałożyciel Falangi, pisarz Rafael Sanchez Mazas, który cudem uniknął kul. Jeden z poszukujących go żołnierzy pozwolił mu uciec. Po pewnym czasie Mazas został ministrem w pierwszym rządzie generała Franco, a człowiek, który darował mu życie, zniknął w mrokach historii. Ten prawdziwy epizod z ostatnich tygodni hiszpańskiej wojny domowej jest opowieścią o pojednaniu, o historii zniekształconej przez pamięć i mit.

Więcej…

 
Trzynasta opowieść Diane Setterfield ukazała się w Polsce poprzedzona niezwykle entuzjastyczną opinią. Porównano ją m.in. do książki Cień wiatru, autorstwa C.R. Zafon.

Więcej…

 

Zbliża się Święto Zmarłych. Baśń Hansa Christiana Andersena pt. Anioł jest smutna i refleksyjna, nawiązuje do czasu zadumy i wspomnień o bliskich, którzy odeszli. Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali, że w życiu obok sytuacji radosnych są też smutne, których jednak nie należy przemilczać, trzeba również o nich rozmawiać.

Więcej…

 
Dolina radości, powieść napisana z lekkim przymrużeniem oka. Bohater, Eric Stamelmann, tajemniczy makijażysta znanych osób, odkrywa w sobie talent poprawiania dzieł stwórcy. Pragnie ulepszenia świata, chce zatrzymać czas. Przez niemal całe ostatnie stulecie przemieszcza się w różne miejsca, zmienia swoją tożsamość, czasem przed nią ucieka. Jego podróżom towarzyszą rozważania na temat piękna, zdrady, dobra i zła. Przewijająca się w powieści teza “nie ma głębi, jest tylko powierzchnia” pozwala bohaterowi na co dzień usprawiedliwiać działania niemoralne, np. problem zdrady . Powieść napisana w konwencji ironicznej biografii, która przeplata się z ważnymi i trudnymi wątkami moralnymi ubiegłego stulecia.
 
Więcej artykułów…
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

ExLibrisPrimoL

Ebooki

IbukLibra

LogoJBC

Legimi