Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5

PostHeaderIcon DKK 2012

LalkiWOgniu

Indie to temat trudny do ogarnięcia – tyle kultur, obyczajów i wierzeń na obszarze zajmującym dwa i pół procent powierzchni globu. Na tym skrawku musi również zmieścić się ponad 1,2 miliarda ludzi. Kraj zbyt złożony, by można oddać jego rozmiar i bogactwo. Paulinie Wilk to się udało. Swoim niezwykłym, sugestywnym językiem opisuje codzienne życie Hindusów w różnych zakątkach Indii, udowadniając tym samym, że jest świetną i wrażliwą obserwatorką. Stąd w jej książce „Lalki w ogniu" dowiadujemy się o ważnych problemach społecznych oraz o zupełnie przyziemnych - jak Hindusi dbają o higienę, co jedzą, jak się rodzą i jak umierają. Niejednokrotnie są to opisy sytuacji zupełnie dla nas niewyobrażalnych, na tle których, nasze europejskie życie, wydaje się „nużącą kołysanką".

Więcej…

 

Adam Mickiewicz na Judahu

Zbliżające się Święta, najmilsze w roku, wprowadzają nas w uroczysty nastrój. To był jeden z powodów wyboru na grudniowe spotkanie poezji Adama Mickiewicza. Rozmawiałyśmy o najważniejszych utworach poetyckich naszego wieszcza narodowego. Wysłuchałyśmy pięknych pieśni lirycznych m.in. w wykonaniu Elżbiety Starosteckiej i poprzez ballady i romanse doszłyśmy do poezji patriotycznej recytowanej przez wybitnych polskich aktorów.

Więcej…

 

Roza2

Róża Czerniawska–Karcz – ceniona poetka szczecińska. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej zawodowym powołaniem było nauczanie. Jest prezesem szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Autorka ośmiu tomików wierszy, antologii i almanachów poetyckich m.in. „Jak słońce na kroplach”, „Po prostu wiersze”, „Makijaż jesienny”, „Osiodłać Pegaza”.

Więcej…

 

KsiadzJTischner

Podczas spotkania listopadowego z ogromną przyjemnością rozmawiałyśmy o twórczości i życiu ks. Józefa Tischnera. Zgodnie uznałyśmy że to wspaniała postać naszej kultury. Niezwykły człowiek, filozof i ksiądz, jak sam o sobie mówił, właśnie w takiej kolejności. Chociaż Tischner porusza trudne sprawy, to jego przystępny język i chęć dotarcia do drugiego człowieka sprawiają, że każdy nagle staje się filozofem - otwiera się na poważne egzystencjalne problemy. Dzięki wyjątkowemu poczuciu humoru i wspaniałej osobowości trafia zarówno do osób światłych i wielkich tego świata, jak i do prostych, zwyczajanych ludzi. Przez wszystkich jest tak samo pozytywnie odbierany.

Więcej…

 
Więcej artykułów…
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

ExLibrisPrimoL

Ebooki

IbukLibra

LogoJBC

Legimi