Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5

Wydarzenie w ramach projektu
„Iść za marzeniem, czyli śladami Conrada" dofinansowane ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

plakat Conrad

Z okazji 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada-Korzeniowskiego ("polskiego szlachcica" - "brytyjskiego pisarza i żeglarza") Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie opracowało wystawę "JOSEPH CONRAD. MIĘDZY LĄDEM A MORZEM".

Więcej…

 

Dorit Rabinyan zywoplot

Dorit Rabinyan (1972), urodziła się w Izraelu w rodzinie perskich żydów. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Jej dwie pierwsze powieści stały się bestsellerami i zostały przetłumaczone na 15 języków. „Żywopłot" od dnia premiery jest jedną z najgłośniej dyskutowanych książek w Izraelu.

Więcej…

 

Wydarzenie z cyklu „Moja Ojczyzna",
dofinansowane ze środków
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021
w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa"

Wyklad

W trakcie trwania wystawy „Drogi do Niepodległej" zaprosiliśmy do naszej biblioteki historyka kustosza Muzeum Niepodległości w Warszawie i zarazem współautora wystawy – Jarosława Jaskólskiego. Wykład był znakomitym dopełnieniem ekspozycji, ukazującej przekrojowo dzieje bezpośredniej walki o niepodległość w latach 1905-1921. Młodzież mogła dowiedzieć się, że wspólnym wysiłkiem militarnym, politycznym, kulturalnym, gospodarczym i społecznym Polacy nie tylko odzyskali utraconą ponad wiek wcześniej niepodległość, ale również stworzyli podwaliny nowoczesnego państwa.

Więcej…

 

Biblik MisUszatek

Jestem sobie mały miś, śmieszny miś,
znam się z dziećmi nie od dziś!

Więcej…

 

Wydarzenie z cyklu „Moja Ojczyzna",
dofinansowane ze środków
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021
w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa"

Erban

Spotkania z Panią Elżbietą Erban odbyły się w scenerii wystawy „Drogi do niepodległej".

Pisarka opowiedziała o losach członków rodziny, którzy brali udział w walkach o niepodległość ojczyzny. Były to historie związane z walkami w Powstaniu Styczniowym, w którym uczestniczył pradziad Władysław. Walczył pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego. Przedstawiła też losy bliskich zaangażowanych w organizowanie oddziałów zbrojnych w Galicji – wiąże się to między innymi z Leopoldem Kulą, pseudonim "Lis", ulubionym żołnierzem Józefa Piłsudskiego. Natomiast w Powstaniu Wielkopolskim brali udział kuzyni Pani Elżbiety. Ojciec, Józef Erban jako siedemnastolatek uczestniczył w Bitwie Warszawskiej. Otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi z rąk Naczelnika Józefa Piłsudskiego. To jedna z najcenniejszych pamiątek rodzinnych. Spotkanie wzbogaciła prezentacja zachowanych fotografii i niepowtarzalnych artefaktów rodzinnych.

Więcej…

 
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

ExLibrisPrimoL

Ebooki

IbukLibra

LogoJBC

Legimi