Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5

Wydarzenie z cyklu „Moja Ojczyzna",
dofinansowane ze środków
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021
w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa"

Erban

Spotkania z Panią Elżbietą Erban odbyły się w scenerii wystawy „Drogi do niepodległej".

Pisarka opowiedziała o losach członków rodziny, którzy brali udział w walkach o niepodległość ojczyzny. Były to historie związane z walkami w Powstaniu Styczniowym, w którym uczestniczył pradziad Władysław. Walczył pod dowództwem pułkownika Dionizego Czachowskiego. Przedstawiła też losy bliskich zaangażowanych w organizowanie oddziałów zbrojnych w Galicji – wiąże się to między innymi z Leopoldem Kulą, pseudonim "Lis", ulubionym żołnierzem Józefa Piłsudskiego. Natomiast w Powstaniu Wielkopolskim brali udział kuzyni Pani Elżbiety. Ojciec, Józef Erban jako siedemnastolatek uczestniczył w Bitwie Warszawskiej. Otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi z rąk Naczelnika Józefa Piłsudskiego. To jedna z najcenniejszych pamiątek rodzinnych. Spotkanie wzbogaciła prezentacja zachowanych fotografii i niepowtarzalnych artefaktów rodzinnych.

Więcej…

 

Wydarzenie z cyklu „Moja Ojczyzna",
dofinansowane ze środków
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021
w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa"

DrogiDoNiepodleglej

Wystawa obejmowała przekrojowo dzieje bezpośredniej walki o niepodległość w latach 1905-1921. Dawała możliwość prześledzenia wysiłków wszystkich obozów politycznych, dążących do odbudowy Rzeczypospolitej oraz najważniejszych wydarzeń z tego okresu. Dokonania zbrojne Polaków walczących w czasie I wojny światowej, które obejmowały walki I Kompanii Kadrowej, Legionów Polskich, Legionu Puławskiego, I, II i III Korpusu Polskiego na Wschodzie i Armii Błękitnej. Ekspozycję dopełniały liczne fotografie, reprodukcje dokumentów oraz ilustracje Bohdana Wróblewskiego.

Więcej…

 

Wydarzenie w ramach projektu
„Iść za marzeniem, czyli śladami Conrada" dofinansowane ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kapitan

Więcej…

 

Bialoszewski

Październikowe spotkanie Klubu Miłośników Poezji było szczególne i to z kilku względów. Z powodu „szalejącego grypowego wirusa" nie dopisała frekwencja. Spotkaliśmy się w okrojonym składzie.

Więcej…

 

Plakt2

Paweł Wakuła - pisarz i ilustrator książek dla dzieci, absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej. Wymyślone przez siebie historie opowiada nie tylko słowami, ale też dziesiątkami ilustracji, przenosząc młodych czytelników w świat pełen wielkich przygód i dobrego humoru. Autor książek: "O czym szumi las", "Kajtek i Yetik", "Kajtek i Yetik podnoszą żagle", "Mój tata jest olbrzymem", "Dębowa kołyska", "Co w trawie piszczy", „Na tropie sześcioptaka".

Więcej…

 
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

ExLibrisPrimoL

Ebooki

IbukLibra

LogoJBC

Legimi