Grzegorz Kasdepke – spotkanie autorskie – Galeria „Format”

Utworzono: czwartek, 04 grudzień 2008 Drukuj E-mail

Z zawodu dziennikarz, z zamiłowania bajkopisarz (jak sam siebie określa).

Urodził się 4 maja 1972 w Białymstoku. Jest byłym redaktorem naczelnym Świerszczyka, pisał też do Polityki, stworzył scenariusze do programów dla dzieci - Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa. Przez kilka lat był również scenarzystą popularnej telenoweli – Klan.

Spod jego pióra wyszły między innymi takie tytuły jak: Kacperiada, Co to znaczy ... czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń, Co to znaczy ... część 2, Bon czy ton: Savoir-vivre dla dzieci, znana seria o Detektywie Pozytywce, Niesforny alfabet, Ostrożnie ! wszystko, co powinno wiedziec dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu,  Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu, Słodki rok Kuby i Buby, Z piaskownicy w świat, Mam prawo ! czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać, Tylko bez całowania !, Rózga.

Kacperiada, w 2002 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Książka Co to znaczy została wyróżniona w 2003r. Nagrodą Edukacja XXI, tę samą nagrodę uzyskał też Bon czy ton.

Twórczość Grzegorza Kasdepke charakteryzuje się niezwykłym zrozumieniem psychiki dziecka i ciepłym humorem.

Na spotkaniu:

Było sporo śmiechu i zabawy, ale też wiele mogliśmy się nauczyć i dowiedzieć !

Autor rozpoczął od ciekawej prezentacji książek, które uczą nas co oznaczają związki frazeologiczne. Większość dzieci trafnie interpretowała m.in. takie powiedzenia jak: „zrobić kogoś w balona”, „być całym w skowronkach”, „suszyć zęby”, „wiercić dziurę w brzuchu”, „goły jak święty turecki”, „dostawać małpiego rozumu” czy „zbijać bąki”.

Kto nie lubi słodkości ? Z książki Słodki rok Kuby i Buby możemy zaczerpnąć przepisy na smakowite i proste do wykonania, dla takich łasuchów jak my, łakocie. Pisarz zapewnił, że wszystkie zostały sprawdzone przez jego syna Kacpra. Kacper ma teraz 12 lat, ale te doświadczenia (zwieńczone sukcesem) podejmowali wspólnie o wiele wcześniej – a więc i wy możecie spróbować – przekonywał.

Kiedy Kacper poszedł do szkoły, matematyka nie była jego ulubionym przedmiotem. To wtedy zrodziła się myśl, jak w zrozumiałej formie wytłumaczyć logiczne zawiłości. Sam Tato przyznaje również, że najbardziej lubił język polski i w-f. Dobrze więc rozumiał problemy syna. I tak powstała książka Do trzech odlicz ! Przytoczone z niej przykłady, jak mogliśmy się przekonać, skutecznie zachęcają do wytężania umysłu. Z podobnego powodu napisał też książkę przedstawiającą w bardzo przystępny i zajmujący sposób mitologię grecką pt. Mity dla dzieci.

Oczywiście nie mogło zabraknąć nawiązania do lubianych i znanych przygód Detektywa Pozytywki. Dzieci interesowały się dlaczego tak został nazwany i dlaczego nosi różowe okulary ? To proste ! – przecież to pozytywny bohater i widzi świat w jasnych barwach, a do tego jedyna broń jakiej używa to kaktus.

A co znaczy termin savoir-vivre ? To też już świetnie wiemy dzięki zaaranżowanym przez Pisarza zabawnym sytuacjom, ale „grzeczność nie jest nauką łatwą, ani małą” – polecamy więc uważnej lekturze książkę Bon czy ton.

Na zakończenie odbyła się konferencja prasowa. Pytań było bez liku i pewnie moglibyśmy tak rozmawiać bez końca ...

Dziękujemy, Panie Grzegorzu i zgodnie z obietnicą – czekamy na Pana !


Odsłony: 7972