Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na spotkanie z "Songiem nauczycielki"

Utworzono: sobota, 25 wrzesień 2021 Drukuj E-mail

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na spotkanie z powieścią Vigdis Hjorth Song nauczycielki.

„Wykładająca w Wyższej Szkole Sztuk w Oslo pięćdziesięciosiedmioletnia Lotte Bøk ma wszystko, co opiewa liberalny dyskurs: własny dom w centrum miasta, dobrą pozycję, udane relacje z córką, satysfakcjonującą pracę oraz swobodę, która pozwala jej w kwiecie wieku nosić »ogrodniczki podobne do tych, w których Meryl Streep odnawia swój grecki pensjonat«. Punktem zwrotnym fabuły okazuje się zaproszenie bohaterki do projektu realizowanego przez jednego ze studentów szkoły – ambitnego, »nie tak zadufanego w sobie jak inni«, Tagego Basta. Sformułowana przez niego na potrzeby pracy dyplomowej hipoteza jest prosta: istnieje związek pomiędzy nauczaniem a życiem, czyli innymi słowy – pomiędzy wykładaną teorią a praktyką.”

Tak pisze o naszej wrześniowej lekturze Martyna Dziadek na portalu CzasKultury.

Czy więc jest to książka tylko dla nauczycieli? Czy tylko dla mieszkańców Norwegii? Czy też odnajdziemy w niej prawdy uniwersalne, dotykające także nas? Czy czytając tę powieść również zastanawialiśmy się, kogo widzimy w lustrze i czy nasze życie przypadkiem nie jest oparte na kłamstwie?

Takie tematy postaramy się poruszyć na naszym klubowym spotkaniu.

Dyskusja odbędzie się w czwartek 30 września 2021 roku o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy.

Zapraszamy serdecznie do udziału. Wstęp wolny.

dkk na strone