Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki

Utworzono: poniedziałek, 26 wrzesień 2022 Drukuj E-mail

W czwartkowy wieczór  – 22.09.2022 – odbyła się w naszej bibliotece niezwykła uroczystość. Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych obchodził jubileusz 15-lecia działalności. Były przemówienia, podziękowania, kwiaty i tort ze świeczkami. Moderatorki Klubu – Dorota Strzelczyk i Ewa Rosińska, która klub organizowała i przez 13 lat z wielkim zaangażowaniem prowadziła, zostały docenione i uhonorowane przez Panią Annę Idkowiak - Dyrektor Biblioteki, Pana Piotra Romana - Prezydenta Miasta oraz koordynatorów wojewódzkich dolnośląskich Dyskusyjnych Klubów Książki.

Najważniejszym jednak był niezwykły prezent, który z okazji urodzin Klubowiczki sprawiły sobie i gościom – czyli spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Tubylewicz. To fascynująca osoba – pisarka, tłumaczka, kulturoznawczyni i nauczycielka jogi. A przede wszystkim bardzo mądra, piękna, pełna dobrej energii i przemiła kobieta, która przez półtorej godziny dzieliła się z nami swoją wiedzą, refleksjami i doświadczeniami w temacie Szwecji, Szwedów, szwedzkiego stylu życia i polityki. Rozmowa wspólnie prowadzona przez Dorotę Strzelczyk i Zuzannę Mróz (bardzo aktywną Klubowiczkę)  nawiązywała do całej twórczości Pani Tubylewicz – zarówno powieści obyczajowych, kryminału, jak i książek reporterskich – wszędzie bowiem przewijają się wątki szwedzkie. Publiczność mogła dowiedzieć się jak Szwedzi pracują, wypoczywają, kochają, przyjaźnią się, wychowują dzieci i czy są megalomanami. A także czy opowiadają dowcipy o teściowej… Pani Katarzyna wytłumaczyła się też z otrzymanego w prezencie jednorożca (zajrzyjcie do „Szwedzkiej sztuki kochania”) i zdradziła, że chociaż w Bolesławcu jest po raz pierwszy, to jest ambasadorką bolesławieckiej ceramiki w Szwecji, bardzo ją lubi, pije kawę z naszych filiżanek i promuje bolesławieckie wyroby wśród szwedzkich przyjaciół.

Po zakończeniu części oficjalnej, jeszcze długo trwały rozmowy przy urodzinowym poczęstunku. Był to naprawdę niezapomniany wieczór. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie. Cieszymy się, że z zaproszenia skorzystały też działające w naszej bibliotece kluby DKK – reprezentanci Vegefanów, Klub Głuchego Czytelnika wraz z nieocenioną Panią Moniką Maj, która całość spotkania tłumaczyła na język migowy.

Spotkanie autorskie było współfinansowane ze środków Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

Odsłony: 849

katalog primo na stron

 

Aktualnie

Odwiedza nas 156 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły