Październikowe spotkanie DKK KSIĄŻNICZKI

Utworzono: poniedziałek, 31 październik 2022 Drukuj E-mail

W czwartek 27 października Dyskusyjny Klub Książki KSIĄŻNICZKI zgromadził się żeby omówić książkę Filipa Zawady „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna”. Zapoznałyśmy się z osobą autora pochodzącego z Wrocławia, człowieka wielu talentów – poety, muzyka, fotografa, performera, łucznika, prozaika i dramaturga. Część z nas miała okazję być w Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy na spektaklu „Widzę nic” – monodramie Zawady niezwykle ciekawie wyreżyserowanym przez Pawła Palcata. Podzieliłyśmy się wrażeniami z odbioru tego spektaklu.

Jeśli chodzi o zadaną lekturę, to niewątpliwie jest to dobra literatura, chociaż sam temat okazał się dla niektórych trudny. Ale to taka książka, że odkłada się ją, bo nie chce się czytać o dziedziczonej traumie, nie chce się poddawać osobie toksycznego dziadka i jego wpływowi na młodego bohatera, a potem się wraca, bo jednak ta proza przyciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. Zwłaszcza, że tragizm w tej powieści miesza się z komizmem, co i raz można trafić na zdania perełki wywracające do góry nogami nasze spojrzenie na świat (np.” »Radość« to kanciaste słowo. Składa się ze zbitki słów: »rad« i »ość«, co w luźnej interpretacji oznacza napromieniowany szkielet ryby. Czy to słowo nie staje w gardle? Być może dlatego nie wiedziałem, jak to jest być radosnym.”). I choć książka ta jest prozą (to czwarta z pięciu pozycji prozatorskich autora, trzecia „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” była finalistką nagrody literackiej Nike, a najnowsza, z tego roku, nosi tytuł „Weź z nią zatańcz”), jej język jest miejscami bardzo poetycki. Tak, jak piękny jest sam tytuł… No chyba, że mamy na myśli pierwsze, dosadne zdanie, które, jak mówi sam autor, było strzałem we kolano – a dalszy ciąg sprawdzeniem jak daleko z tym przestrzelonym kolanem można dojść. Odpowiedź jest w zdaniu ostatnim – równie świetnym – sprawdźcie sami. Z pewnością Filip Zawada nie jest autorem dla wszystkich, ale na pewno warto zapoznać się z jego twórczością.

Miło nam też poinformować, że nasza Klubowiczka Zuzanna Mróz otrzymała nagrodę za najlepszą recenzję miesiąca w organizowanym przez Instytut Książki ogólnopolskim konkursie na recenzję Klubowiczów skupionych w Dyskusyjnych Klubach Książki. Zwycięska recenzja dotyczyła omawianej przez nas we wrześniu książki „Moja mroczna Vanesso” Kate Elizabeth Russel.

Pani Zuzannie serdecznie gratulujemy!

Zachęcamy też do spróbowania swoich sił w pisaniu recenzji (nie muszą dotyczyć książki omawianej w ramach DKK) – pracę można przesyłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., zostaną przesłane na konkurs do Instytutu Książki.

zdj1    zdj2

                                zdj3

Odsłony: 296

Popularne artykuły