JULIAN BARNES: POCZUCIE KRESU – DKK

Utworzono: niedziela, 14 luty 2016 Drukuj E-mail

Wielbiciele dobrej literatury z pewnością docenią powieść Juliana Barnesa – współczesnego angielskiego postmodernisty.

Poczucie kresu to świetnie skonstruowana powieść z doskonale zaplanowaną historią, opowiedzianą przez jej głównego bohatera – Tony'ego Webstera.

Tony jest emerytem, ma zatem czas, by zastanowić się nad swoim życiem, w którym "było trochę osiągnięć, trochę rozczarowań". Zawsze robił tak, by "życie mocno go nie trapiło". Ten spokojny i wygodny rytm życia zakłóca jednak list z kancelarii prawnej rzucający nowe światło na znane nam już fakty. Pewne wydarzenia z przeszłości filtrowane przez niezbyt lotny umysł Webstera muszą być wyjaśnione. Niewątpliwie nasz bohater ma swój niechlubny udział w dramatycznych zdarzeniach sprzed lat i czytelnik mimo woli wchodzi w rolę detektywa, który chce dociec prawdy. To również moment, w którym rodzą się pytania o to, jak często próbujemy pomijać niewygodne zdarzenia w naszym życiu, jak często poprawiamy i upiększamy naszą historię i dokonujemy w niej zmian?

Julian Barnes obnażą łatwość, z jaką przystosowujemy rzeczywistość do naszych oczekiwań i wyobrażeń. To powieść, która zmusza do analizy swoich wyborów i odpowiedzi na pytanie, ile z Tony'ego jest w nas samych. Poczucie kresu to podróż w przeszłość szlakiem własnych wspomnień po to, by odkryć, że rzeczy nie zawsze są takie, jakimi je widzimy. Choć nie jest to lektura łatwa, lekka i przyjemna, to warto się w nią zagłębić.

Odsłony: 7331

katalog primo na stron

 

Aktualnie

Odwiedza nas 54 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły