Dyskusyjny Klub Książki - Robert Seethaler

Utworzono: czwartek, 24 październik 2019 Drukuj E-mail

Powieść Roberta Seethalera „Małe życie” swoim niepozornym wyglądem nie przekłada się na emocje, jakie w nas pozostają po lekturze. Zapis życia skromnego człowieka, samotnika z małej alpejskiej wioski wydaje się być mało ekscytującym tematem, ale autor mistrzowsko wywiązał się z zadania oferując w tej umiejętnie skonstruowanej powieści więcej, niż z pozoru wydawać by się mogło. Jest to oszczędny w słowa, pozbawiony zbędnych szczegółów opis całego życia bohatera powieści – na tle burzliwych wydarzeń XX wieku i w otoczeniu wszechobecnego piękna i grozy alpejskiej przyrody.

W naszej dyskusji wiele uwagi poświęciliśmy bohaterowi książki wymieniając opinie i wiedzę na różne tematy. Książka idzie pod prąd temu, co oferuje dzisiejszy świat – rozpędzony, zindustrializowany, równocześnie zaburzony w swojej harmonii z naturą. To powieść wpisująca się w modny obecnie nurt slow life. Można z niej czerpać wiele wskazówek o tym, jak wygląda prostota życia i jak czerpać z tego, co nas otacza. I choćby z tego powodu warto na chwilę zatrzymać się i podelektować lekturą tej powieści, która oferuje może nie wielkie „obżarstwo” w stylu Karla Knausgarda, ale cieszy prostym smakiem.

Robert Seethaler to austriacki pisarz, scenarzysta i aktor. Uczęszczał do szkoły aktorskiej w Wiedniu. Brał udział w wielu produkcjach kinowych i telewizyjnych oraz grał na deskach teatrów w Wiedniu, Berlinie, Stuttgarcie i Hamburgu. W 2015 roku wystąpił u boku Rachel Weisz w filmie „Młodość” Paolo Sorrentino. Wcielił się w nim w rolę alpinisty, Luki Morodera. Za swoją twórczość literacką, Robert Seethaler był wielokrotnie nagradzany. Film na podstawie jego scenariusza, pt. „Die zweite Frau” (reż. Hans Steinbichler), miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Monachium. W 2016 jego powieść „Ein ganzes Leben” (Całe życie) dostała się do finałowej szóstki Man Booker International Prize.

Odsłony: 5588