Włodzimierz Kowalewski - Excentrycy

Utworzono: piątek, 06 grudzień 2019 Drukuj E-mail

Na grudniowe spotkanie klubu wybraliśmy książkę, której akcja rozgrywa się w powojennej Polsce. To powieść „Excentrycy” Włodzimierza Kowalewskiego. Polska lat 50. najbardziej ponury okres ustroju komunistycznego. Jazz, a wraz z nim swing i wczesny rock’n’roll – w owym czasie przechodził tzw. „okres katakumbowy” – zakazany w publicznych lokalach, potajemnie pojawiał się – mimo groźby drastycznych represji i kar – jedynie w prywatnych mieszkaniach i na zamkniętych muzycznych imprezach.

Taką sytuację w kraju zastaje powojenny emigrant i muzyk Fabian Apanowicz, bohater książki Włodzimierza Kowalewskiego. Ku zdumieniu wszystkich, wraca z wolnego świata do Polski, w której kawa „Neska” czy dobra herbata były towarami luksusowymi, a nieopatrznie rzucone słowo mogło stać się źródłem dużych kłopotów. Grający przez ostatnie lata swing w znanych jazzowych klubach Anglii i na pływających do Ameryki transatlantykach Apanowicz planuje zamieszkać u młodszej siostry – Wandy. Pomimo swoich wywrotowych pomysłów staje się popularny i udaje mu się stworzyć złożony z lokalnych muzyków jazzowy bigband. Muzycy Fabiana grają zakazane szlagiery najsłynniejszych kompozytorów, zdobywając stopniowo lokalną sławę, przenoszącą się następnie na sceny ogólnokrajowe. W tym swingującym anturażu pojawiają się również miłość i intryga, a powieść bardzo sprytnie przeistacza się z obyczajowej w sprawnie skonstruowany szpiegowski thriller.

Wszystkich zainteresowanych klimatem powieści „Excentrycy” zapraszamy na nasze spotkanie, które odbędzie się 12 grudnia o godz. 17:00.

Odsłony: 5717