Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na spotkanie.

Utworzono: poniedziałek, 25 październik 2021 Drukuj E-mail

W 2020 roku głośno mówiono o tym, że pora na docenienie Noblem autorów z kręgu kulturowego Afryki. W spekulacjach na temat kandydatów do nagrody pojawiało się nazwisko kongijskiego pisarza Alaina Mabanckou.

W Polsce ukazało się sześć jego książek w tłumaczeniu Jacka Giszczaka, więc nie jest to postać całkiem nieznana.

W Dyskusyjnym Klubie Książki czytamy powieść Papryczka, która w 2015 roku otrzymała nagrodę Polski wybór Nagrody Goncourtów – przyznawaną przez jury złożone ze studentów romanistyki z całej Polski.

Papryczka to w zasadzie klasyczna powieść łotrzykowska, rozgrywającą się w Kongu-Brazzaville w latach 60. i 70. XX w. Oczyma młodego bohatera (o najdłuższym na świecie imieniu) śledzimy wielką i małą historię - kraj odzyskujący niepodległość, socjalistyczną rewolucję, skorumpowanych polityków, losy mieszkańców biednych dzielnic.

Zapraszamy na dyskusję wokół tej klimatycznej, nieco egzotycznej, humorystycznej lektury.

Spotykamy się w piątek 29 października o godz. 18.00 w siedzibie biblioteki. Wstęp wolny.

dkk na strone