DKK dla dorosłych w marcu

Utworzono: piątek, 01 kwiecień 2022 Drukuj E-mail

      Ostatni marcowy czwartek był okazją do spotkania klubu DKK – kobiecego, o kobietach i wokół kobiet. Omawiałyśmy powieść „Dziewczyna, kobieta, inna”, za którą Bernardine Evaristo dostała Nagrodę Bookera w 2019.

      To książka o kilku pokoleniach czarnych kobiet i ich życiu w Anglii, której są obywatelkami. O ich słabościach i bolączkach, powodach do szczęścia, pragnieniach i miłości. A przede wszystkim o ich sile, o kobiecym głosie, który potrafi głośno krzyknąć „nie” systemowi, rasizmowi, patriarchatowi i dyskryminacji.

      Lektura podobała się Klubowiczkom, wzbudziła dużo emocji i dostarczyła wielu tematów do dyskusji. Stwierdziłyśmy, że nawet nieco dziwna forma, zdania bez dużych liter i kropek, nie stanowiła żadnej przeszkody w czytaniu. Z kolei tłumaczce Adze Zano znakomicie udało się swoim przekładem przybliżyć odbiorcy różnorodność językową, jaka cechuje bohaterki, a która związana jest z ich pochodzeniem i otoczeniem.

      Rozmawiałyśmy o różnych formach „inności”, o tym które problemy mogą występować również w naszym kraju, a które są charakterystyczne tylko dla Wielkiej Brytanii. Zastanawiałyśmy się nad definicjami rasizmu, jego źródłami oraz nad przykładami współczesnych przejawów postaw rasistowskich. Jedna z Klubowiczek poleciła kolejną ciekawą publikację, którą warto przeczytać żeby lepiej zrozumieć ten temat – Renni Edgo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”.

     Podsumowując nasze owocne i przyjemne spotkanie, możemy z czystym sumieniem polecić inteligentną, wieloznaczna i pochłaniającą powieść Bernardine Evaristo wszystkim dziewczynom, kobietom i… innym.

 

Odsłony: 163

Popularne artykuły