Chloe Hooper : Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee - Galeria „Format”

Utworzono: wtorek, 14 czerwiec 2011 Drukuj E-mail
Chloe Hooper – ur. w 1973 roku. Pisarka i dziennikarka. Jej debiutancka powieść A Child’s Book of True Crime (2002) była nominowana do brytyjskiej Orange Prize i uhonorowana przez „The New York Times” tytułem "Notable Book of the Year". Międzynarodowy rozgłos przyniósł Hooper artykuł o śmierci Camerona Doomadgee, członka aborygeńskiej społeczności Palm Island na północno-wschodnim wybrzeżu Australii, opublikowany w 2005 roku na łamach „The Monthly”.

Reportaż wyróżniono najbardziej prestiżową australijską nagrodą dziennikarską Walkley Award. Powstała na jego kanwie książka Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee łączy w sobie dokument, pełen napięcia kryminał i bogate studium historii i kultury Aborygenów. Chloe Hooper mieszka w Melbourne.

 

Chloe Hooper w reportażu „Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee” ukazuje Australię inną od tej funkcjonującej w masowej wyobraźni. Nie ma zachwytów nad przepięknymi, rajskimi krajobrazami, egzotycznymi zwierzętami i błękitem oceanu. Autorka zabiera nas na tropikalną wyspę Palm Island, gdzie żyją potomkowie Aborygenów zesłanych w to miejsce.

To zapis pojedynczego przypadku, który obrazuje szerszy problem relacji rasowych w tym kraju. Fatalne w skutkach spotkanie głównego bohatera Camerona Doomadgee z białym policjantem Chrisem Hurleyem to brutalne zderzenie czarnej i białej Australii. Autorka opisuje aborygeński świat biedy, alkoholizmu, bezrobocia. Pomimo licznych problemów społecznych ciągle, mimo wszystko, tli się niesamowita wiara i nadzieja w „lepsze jutro”.

Zadawałyśmy sobie wiele pytań - dlaczego autorka chce pokazać światu politykę tam panującą? Dlaczego ukazuje śmierć Camerona Doomadgee jako pojedynczej jednostki? Niewielu przecież przed Cameronem Doomadgee miało takie „szczęście” - wiele osób ginie anonimowo bez wskazania winnych zbrodni. Tragedia stała się pretekstem do przedstawienia życia Aborygenów, których godność od czasu najazdu białych kolonizatorów została naruszona w sposób okrutny. Pytań było dużo, bo jak to możliwe, że w XXI wieku spotykamy się jeszcze z polityka rasową. To gorzka prawda, którą świat powinien jednak poznać.

Odsłony: 5651

Popularne artykuły