GRAŻYNA PLEBANEK: PANI FURIA – DKK

Utworzono: wtorek, 09 maj 2017 Drukuj E-mail

„Wszyscy chcemy gdzieś pasować [...] Żyć w oderwaniu, na marginesie, czując że nigdzie nie pasujesz, że cię nie potrzebują... Nikt tak nie chce".

To słowa Joe'go skierowane do siostry Alii, głównej bohaterki powieści. W Europie żyją setki tysięcy imigrantów bez prawa pobytu. Kraje w których przebywają nie radzą sobie z tym problemem, mogą zapewnić przybyszom jedynie chwilowy azyl ale nie ojczyznę. Pani Furia Grażyny Plebanek opowiada o rodzinie imigrantów z Konga próbującej odnaleźć się w Europie. Alia oderwana od korzeni, nie pamięta już Konga, ale i w Belgii nie czuje się jak u siebie. Towarzyszy jej wieczny strach przed odrzuceniem, pogardą i brak poczucia bezpieczeństwa. Snucie opowieści i boks - pasje, które zaszczepił w niej ojciec są jak wentyle bezpieczeństwa. Dorosła Alia zostaje policjantką, ale i tak staje się ofiarą seksizmu i uprzedzeń. Wyobcowanie to wspólne doświadczenie wszystkich imigrantów, również jej mundurowych kolegów.

Zwróciłyśmy uwagę w czasie rozmowy, że pisarka kontynuuje znane z wcześniejszych powieści tematy i wątki. Jedna z koleżanek przeczytała ciekawy fragment o czarnych i białych kobietach (s.58); kobieta uprawiająca boks to również powracający motyw. Ta powieść wyszła poza to, co znane. To powieść uniwersalna w swoim przesłaniu, dotykająca problemów bardzo aktualnych. To historia rodzącej się przemocy, portret współczesnego świata, w którym coraz mniej miejsca na tolerancję, a coraz więcej na gniew i nienawiść. Ciekawa lektura - polecamy!

Grażyna Plebanek - pisarka, felietonistka, autorka bestsellerowych powieści „Nielegalne związki", „Dziewczyny z Portofino", „Pudełko ze szpilkami", „Przystupa", „Bokserka". W 2013 wydała „Córki Rozbójniczki", tom esejów literackich. „Pani Furia" - ukazała się 31 sierpnia, 2016!

Warszawianka, na pięć lat przeniosła się do Sztokholmu, od 2005 mieszka w Brukseli. Znalazła się w grupie międzynarodowych artystów, których portrety autorstwa belgijskiego fotografa Stephana Vanfleterena można oglądać na wystawie otwartej w 2009 w Brukseli przez kolejne dziesięć lat.

Plebanek jest laureatką nagrody Złote Sowy za promowanie Polski za granicą.

Odsłony: 5474