Jacek Dehnel: Lala - Galeria "Format"

Utworzono: piątek, 23 marzec 2007 Drukuj E-mail

Pierwsze spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zainaugurowała powieść „LALA” autorstwa JACKA DEHNELA.

Tak zwane „grupy czytelnicze” mają już bogatą tradycję. Wywodzą się z kultury anglosaskiej. W Stanach Zjednoczonych istnieją od 1926 roku, a obecnie przeżywają rozkwit w wielu krajach.

W Polsce akcję zainicjował Instytut Książki w ramach projektu „Tu czytamy” i British Council w ramach programu „Faces and Places”. Ideą klubów jest propagowanie czytelnictwa poprzez rozmowę o książkach. Naczelną zasadą obowiązującą klubowiczów jest poszanowanie opinii innych i ... dobra zabawa.

W piątkowy deszczowy wieczór zebrało się w Bibliotece kilkanaście osób by podzielić się wrażeniami z lektury. Na początku prowadząca spotkanie Renata Pałka zaprezentowała sylwetkę młodego twórcy, laureata prestiżowych nagród w dziedzinie literatury – między innymi Nagrody Kościelskich i Paszportu Polityki 2006.

A potem popłynęły mądre, poruszające wypowiedzi tych, którzy książkę przeczytali i przemyśleli. To niezwykła opowieść (najkrócej i najprościej określając) o babci Autora. Jest pięknym przekazem o życiu – jego blaskach i cieniach. O miłości. O tolerancji. O starości i przemijaniu. A także o wartościach ważnych, uniwersalnych, które nie odchodzą wraz z ludźmi, których kochamy. To właśnie sprawi, że lektura pozostanie w naszej świadomości na długo.

Wszystkim uczestnikom dyskusji o tym miłym wieczorze przypominać też będą słowa przesłane przez samego Autora: