Jacek Dehnel – spotkanie autorskie – Galeria „Format”

Utworzono: środa, 18 kwiecień 2007 Drukuj E-mail

dehnel

Jacek Dehnel urodził się w 1980 roku w Gdańsku.

Jest poetą, prozaikiem, tłumaczem. Zadebiutował tomem opowiadań Kolekcja (1999). Ukończył Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Mimo młodego wieku może poszczycić się już bogatym dorobkiem. Opublikował tomiki poezji: Pochwała przemijania, Żywoty równoległe, Wyprawa na południe. Jego wiersze były tłumaczone m.in. na baskijski, francuski, gaelic, łotewski, słowacki, słoweński.

Żywoty równoległe zostały docenione w roku 2005 i uhonorowane odpowiednikiem polskiego literackiego Nobla – Nagrodą Fundacji im. Kościelskich. A w tym roku za sprawą powieści Lala pojawiło się prestiżowe wyróżnienie Paszport „Polityki”, które zaowocowało ogromną popularnością.

Tłumaczy wiersze Philipa Larkina, W.H. Audena, Osipa Mandelsztama, G. Szirtesa i K. Verdinsa.

Zajmuje się także z powodzeniem rysunkiem i malarstwem. Jego prace wystawiane były w kraju i za granicą – w Bremie, Norymberdze, Hamburgu i odległej Japonii – w Takasaki, Tokio i Kioto.

Pracuje jako redaktor w Fundacji Literatury w Internecie – w portalach Nieszuflada i Strony Literackie.

Prowadzi wraz z Tymonem Tymańskim i Maciejem Chmielem - telewizyjny program kulturalny Łossskot, który ostatnio otrzymał „Nagrodę Srebrnej Tablicy” w kategorii magazyn informacyjny – w Międzynarodowym Konkursie Produkcji Telewizyjnej w Chicago.

Jest przywódcą duchowym, o czym informujemy z dumą, Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu, bo to właśnie Lala zainaugurowała jego działalność.

W 2007 roku ukazał się tomik poezji Brzytwa okamgnienia i zbiór opowiadań Rynek w Smyrnie.

W środę, 18 kwietnia miłośnicy talentu młodego pisarza spotkali się z Autorem w Galerii „Format”. Jacek Dehnel opowiedział w bardzo interesujący sposób o swojej drodze twórczej. Chętnie odpowiadał na zadawane pytania. Zaprezentował, z niewątpliwie aktorskim talentem, wybrane wiersze i oczywiście zabawny urywek słynnej Lali.

Fragmenty spotkania: