Młodzież czyta „Madame” Antoniego Libery

Utworzono: czwartek, 26 styczeń 2023 Drukuj E-mail

 

Podczas styczniowego spotkania Stowarzyszenia (Nie)Poważnych Literatów miałyśmy przyjemność rozmawiać o książce „Madame” Antoniego Libery.

Ta wielokrotnie nagradzana i chwalona przez krytyków powieść wywołała pozytywne wrażenie również na uczestniczkach klubu. Doceniłyśmy ją między innymi za wielowątkowość i świetne kreacje bohaterów. Często to oni właśnie przybliżali nam tło wydarzeń oraz losy innych postaci.

Autor w swoim utworze nawiązuje do różnych dzieł kultury i sztuki, sprawnie posługuje się cytatami oraz językiem francuskim. Odnosi się także do wydarzeń historycznych, komentuje życie w czasach PRL-u. „Madame” jednak nie brak poczucia humoru i nutki ironii.

Podczas spotkania wymieniłyśmy się spostrzeżeniami, przytaczałyśmy nasze ulubione sceny, wątki i dyskutowałyśmy, która z postaci podobała nam się najbardziej. Zastanowiłyśmy się również, jak mogłaby wyglądać ewentualna ekranizacja „Madame”. Uznałyśmy, że nie byłoby to łatwe zadanie i istniałoby duże ryzyko spłycenia powieści jedynie do fascynacji ucznia starszą nauczycielką. Nasze opinie porównałyśmy z wypowiedzią autora zawartą w książce „W cieniu marnego czasu : o twórczości Antoniego Libery” Małgorzaty Judy-Mieloch.

Była to bez wątpienia wartościowa lektura i zarazem mocne otwarcie nowego roku w naszym klubie.

W przyszłym miesiącu opuścimy na chwilę prozę na rzecz poezji. Kolejne spotkanie odbędzie się 24 lutego o godzinie 15.00 – porozmawiamy wtedy o naszych ulubionych wierszach i poetach.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odsłony: 659

katalog primo na stron

 

Aktualnie

Odwiedza nas 138 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły