Marzec z „Wronami” w Stowarzyszeniu (Nie)Poważnych Literatów

Utworzono: czwartek, 30 marzec 2023 Drukuj E-mail

17 marca uczestniczki Stowarzyszenia (Nie)Poważnych Literatów spotkały się, by porozmawiać o „Wronach” Petry Dvořákovej.

Ta cienka, mająca mniej niż 200 stron książka, okazała się trudną i wymagającą pod względem emocjonalnym lekturą. Jest to opowieść o nastoletniej Basi, dorastającej wśród rodziny, która nie zapewnia jej zrozumienia ani wsparcia. Jest to też opowieść o przemocy domowej. Pogrążeni we własnych problemach i konfliktach rodzice nie potrafią zadbać o bezpieczeństwo córek, a szczególnie młodszej z nich.

Historia opowiedziana została z dwóch perspektyw – głównej bohaterki oraz jej matki. Młodziutka Basia ma ogromny talent, którego rodzice nie pozwalają jej rozwijać. Czuje też, że przydarza jej się coś bardzo złego, lecz nie zawsze potrafi to zło nazwać. Po drugiej stronie jest matka niedostrzegająca swych błędów i przelewająca swoje traumy na dziecko.

„Wrony” wywołały w czytelniczkach niemałe poruszenie. Współczułyśmy Basi, złościłyśmy się z powodu spotykanych ją krzywd i wypominałyśmy brak refleksji rodziców nad swoim zachowaniem. Jednak najbardziej w tej książce bolesny okazał się jej autentyzm. To nie jest wyłącznie opowieść o pojedynczej, fikcyjnej rodzinie, lecz poruszenie poważnego problemu. Niestety bardzo często pod pozorem szczęścia i normalności kryją się rodzinne dramaty.

Marcowa lektura wprawiła nas w refleksyjny nastrój, lecz nie możemy zaprzeczyć, że „Wrony” Petry Dvořákovej są książką ważną i pozostawiającą po sobie ślad.

Tematem kolejnego spotkania 14 kwietnia o godz. 15:00 będą mangi i komiksy, czyli łączenie tekstu z obrazem.

Serdecznie zapraszamy!

 

 2

3

22

 

Odsłony: 635

katalog primo na stron

 

Aktualnie

Odwiedza nas 234 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły