O twórczości Olgi Tokarczuk w DKK dla młodzieży

Utworzono: poniedziałek, 29 maj 2023 Drukuj E-mail

 

Podczas majowego spotkania Stowarzyszenia (Nie)Poważnych Literatów omawialiśmy twórczość Olgi Tokarczuk.

Olga Tokarczuk, to osoba, o której słyszał chyba każdy. Autorka m.in. powieści, opowiadań i scenariuszy. Jej dzieła przetłumaczone zostały na ponad 40 języków i znane są praktycznie na całym świecie. Laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym tej najważniejszej – Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Trzeba przyznać, że taki dorobek budzi respekt, jednak nas to nie zniechęciło.

Podczas spotkania porozmawiałyśmy, co cenimy w twórczości Tokarczuk i zastanowiłyśmy się, czy są rzeczy, które nam w niej przeszkadzają. Omówiłyśmy takie utwory jak „Prawiek i inne czasy”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (a także film „Pokot” na podstawie tej książki), „Profesor Andrews w Warszawie”, „Zgubiona dusza” oraz „Pan Wyrazisty”. Zachwyciło nas, jak w pozornie prostych słowach potrafi zawrzeć wiele treści i przesłania. Mimo tego te książki nie są przytłaczające, wręcz przeciwnie – angażują czytelnika, wciągają w swój świat. Uznałyśmy, że powieść „Prawiek i inne czasy” można analizować fragment po fragmencie i dowolnie interpretować, ale nawet jeśli skupimy się wyłącznie na warstwie dosłownej, nie straci ona wartości.

Dla porównania zapoznałyśmy się również z picture bookami „Pan Wyrazisty” i „Zgubiona dusza” – opowiadaniami Olgi Tokarczuk z ilustracjami Joanny Concejo. Jest to prawdziwa uczta nie tylko literacka, ale również wizualna. Wzrok przykuwa zarówno szata graficzna, jak i staranne wydanie przez Wydawnictwo Format. Obie z tych książek skłaniają do refleksji i na długo zostają czytelnikowi w pamięci.

Jednym z niewielu zarzutów, jakie miała cześć uczestniczek, było to, jak silnie widoczne w twórczości są poglądy autorki. Wywołało to dyskusję na temat tego, jak oddzielić opinię o autorze od jego dzieła i czy jest to możliwe w przypadku osoby tak znanej i aktywnej artystycznie.

Spotkanie zakończyłyśmy dobrze się bawiąc przy literackiej grze planszowej J

Ponieważ czerwiec jest Miesiącem Dumy, podczas kolejnego spotkania porozmawiamy o książkach o równości i wątkach LGBT+ w literaturze. Zapraszamy 23 czerwca o godzinie 15.00.

Do zobaczenia!

 

 

 

 

 

 

 

 

Odsłony: 575

katalog primo na stron

 

Aktualnie

Odwiedza nas 278 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły