Klub Miłośników Poezji - Poezja rocznic majowych
W miniony poniedziałek, 08.05.2022 o godzinie 11:00 odbyło się kolejne spotkanie Klubu Miłośników Poezji, którego tematem była "Poezja rocznic majowych".
Na spotkaniu, w 180 rocznicę urodzin, zapoznaliśmy się z postacią i twórczością Marii Konopnickiej, która najczęściej jest znana z utworów dla dzieci.
Była przede wszystkim poetką, ale pisała też prozą, uprawiała publicystykę, tłumaczyła literaturę obcą. Była pisarką i nauczycielką, ale prowadziła również działalność społeczno – polityczną (opieka nad więźniami, protest przeciw prześladowaniu przez Niemców dzieci polskich we Wrześni).
W swoich utworach podejmowała tematykę społeczno-polityczną. Kreśliła motyw chłopskiego losu, głodu, ciężkiej pracy, cierpienia, przemocy, krzywdy i nędzy. W jej utworach można również odnaleźć odniesienia do folkloru.
Autorka oddawała głos zwykłym, prostym ludziom, przedstawiając w wielowymiarowy sposób środowisko społeczne, w którym przyszło im żyć. W swojej twórczości nieraz zamieszczała krótkie, przepełnione goryczą lub ironią puenty.
Wychowała 6 dzieci utrzymując się z dochodów niewielkiego dzierżawionego folwarku.
Omówiliśmy również postać i wiersze poety nazywanego ponadczasowym, czyli Leopolda Staffa, w 65 rocznicę jego śmierci.
Leopold Staff tworzył blisko 60 lat. Obok Kasprowicza, Leśmiana i Tetmajera to jeden z najwybitniejszych poetów młodopolskich, co więcej, poeta uznany nie tylko w epoce, w której rozkwitł, ale i w dwudziestoleciu międzywojennym oraz czasach powojennych. Należał do drugiego pokolenia poetów Młodej Polski. Skamandryci mieli go za swojego mistrza (w słynnym wierszu „But w butonierce” wspomniał go Bruno Jasieński).
Oraz w 5 rocznicę śmierci wspomnieliśmy Zbigniewa Wodeckiego, którego postaci nie trzeba było klubowiczom przybliżać.
Czytelnicy bardzo chętnie dyskutowali o zaprezentowanych wierszach, swoich odczuciach względem nich, a nawet o sytuacji politycznej, jaka towarzyszyła czasom aktywności twórczej autorów.
Odsłony: 481