Kim był Marian Hemar? - Klub Miłośników Poezji

Utworzono: piątek, 03 marzec 2023 Drukuj E-mail

 

Klub Miłośników Poezji - 27.02.2023

Kolejne spontanie Klubu Miłośników Poezji w Fili nr 1 poświęciliśmy poezji Mariana Hemara.

Kim był Marian Hemar?

Marian Hemar, właśc. Jan Marian Hescheles, ps. „Jan Mariański”, „Marian Wallenrod”, „Harryman” i inne (ur. 6 kwietnia 1901 we Lwowie, zm. 11 lutego 1972 w Dorking) – polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek.

Marian Hemar był autorem tekstów ponad dwóch tysięcy piosenek, m.in. takich szlagierów jak Kiedy znów zakwitną białe bzy, Czy pani Marta jest grzechu warta, Ten wąsik, Nikt, tylko ty, Może kiedyś innym razem, Upić się warto, Jest jedna, jedyna.  W jego poezji wyraźnie zarysowały się dwa nurty – żartu i satyry oraz refleksji i tęsknoty. Oprócz licznych piosenek (tekst i muzyka), wierszy, sztuk i słuchowisk radiowych był autorem wierszy lirycznych, satyr, fraszek, parodii. Robił też przekłady poetyckie (m.in. wszystkie sonety Szekspira, połowa ód Horacego), pisał sztuki teatralne od dramatu do komedii muzycznych, jednoaktówki poświęcone Fredrze, Kochanowskiemu, Chopinowi.

Parał się także prozą: pisał reportaże, felietony, eseje, krytykę literacką, a nawet traktat polityczny o Hitlerze.

Większość uczestników Klubu Miłośników Poezji nie wiedziała kim był Marian Hemar jednak gdy zaczęliśmy zagłębiać się w jego twórczość okazało się, że jest ona dobrze znana i lubiana.

Jeśli dalej nie wiecie kim był Marian Hemar zachęcam do zapoznania się z muzyczną interpretacją jego twórczości.

Polecam  program poświęcony twórczości Hemara “Piosenki i Wiersze“. W tym programie  znajdują się najlepsze wiersze i piosenki Hemara w wykonaniu popularnych polskich artystów.

Program zarejestrowano 27 lutego 1987 roku na “Scenie na Dole” Teatru Ateneum w Warszawie.

Wystąpili: Jacek Borkowski, Krystyna Janda, Jerzy Kamas, Marian Kociniak, Wojciech Młynarski, Dorota Nowakowska, Marian Opania, Aleksandra Śląska, Ewa Wiśniewska, Wiktor Zborowski

Zapraszam na następne spotkanie 13.03.2023 o godzinie 10:30, którego tematem będzie obchodzony 21 marca "Światowy Dzień Poezji"

 

 

Odsłony: 130

Popularne artykuły