Bolesławieckie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Utworzono: środa, 25 wrzesień 2019

W niedzielę 22 września zakończyły się bolesławieckie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Każdego dnia od 16 do 22 września miało miejsce przynajmniej jedno wydarzenie związane z promocją ekologicznego transportu. Inauguracją obchodów był wjazd na Rynek autobusów MZK i PKS, który podkreślił otwarcie wystawy plenerowej ukazującej historię i rozwój tych dwóch firm przewozowych. Pierwszymi widzami wystawy były przedszkolaki, które zaproszono do ratusza na podsumowanie corocznego konkursu „Autobusem miejskim przez Bolesławiec”. Nagrodzone i wyróżnione prace prezentowano najpierw w stojących na Rynku autobusach, a teraz (do 5 października) można je oglądać w Centrum Wiedzy.

We wtorek członkowie inicjatywy ekologicznej „Plan-E” przeprowadzili w autobusach MZK i w Internecie ankietę dotyczącą potrzeb pasażerów komunikacji miejskiej. Przepytano ponad sto osób. Wyniki zostaną wkrótce opublikowane.

Pełnym wydarzeń dniem była środa. Rano sześciolatki i pierwszoklasiści (w sumie ponad 600 osób) obejrzały spektakl ekologiczny „Kolory Miasta” – barwne, rozśpiewane widowisko teatru „Kultureska” z Krakowa. Po południu zaś w Centrum Wiedzy czytelnicy spotkali się z autorem nagradzanych książek podróżniczych – Robertem Maciągiem, który zabrał słuchaczy na „koniec świata” poznany przez niego osobiście podczas rowerowej wyprawy po jedwabnym szlaku. Robert Maciąg jest też pedagogiem, autorem książek, dwukrotnym laureatem nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic. Swoje podróże i refleksje opisał w książkach "Rowerem przez Chiny, Wietnam i Kambodżę", "Rowerem w stronę Indii", "Tysiąc szklanek herbaty" "Tuk tuk cinema", "Henryka Sytnera wakacje na dwóch kółkach". Dodatkową atrakcją spotkania był pokaz właśnie zakupionego dla Centrum Wiedzy energoroweru – urządzenia edukacyjnego pozwalającego produkować prąd siłą ludzkich mięśni.

Czwartek i piątek należały do młodzieży skupionej w dynamicznie rozwijającym się „Planie-E”. W czwartek podsumowali konkurs fotograficzny „Z ekologicznym transportem” , a w piątek zorganizowali rowerowy przez miasto zakończony piknikiem na terenie MOSiR. Podczas postoju na Rynku rozdawano mieszkańcom Bolesławca mapki z zaznaczonymi ścieżkami i trasami pieszo-rowerowymi.

Do obchodów ETZT włączyli się również członkowie Młodzieżowej Rady Miasta, którzy przygotowali i zamieścili w internecie krótki filmik zachęcający do korzystania z ekologicznego transportu.

Na zakończenie obchodów przygotowano dla mieszkańców Bolesławca prezenty w postaci sadzonek drzew i krzewów ogrodowych. Można było je uzyskać w zamian za dostarczenie tzw. elektrogratów, makulatury i plastików. Akcja cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Rozdano 200 sadzonek i zebrano górę elektronicznych śmieci i innych odpadów. (1070 kg elektrośmieci) Dodatkowo , każdy rowerzysta mógł w tym czasie oznakować swój rower i uzyskać porady techniczne w „rowerowym ogródku”.

W obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu włączyły się instytucje miejskie, firmy i wolontariusze. Edukacją ekologiczną objęto bezpośrednio kilkuset uczestników wydarzeń. Poprzez media społecznościowe i lokalne serwisy i telewizję informacje dotarły do co najmniej kilku tysięcy odbiorców.

Zdjęcia : Adrian Kowalski – UM Bolesławiec, Miłosz Ciechanowicz – Plan-EOdsłony: 5435