O bobrach nad Bobrem

Utworzono: wtorek, 07 kwiecień 2020 Drukuj E-mail

W nadbobrzańskim grodzie nie można nie wspomnieć, że 7 kwietnia obchodzony jest Dzień Bobrów.

Po raz pierwszy obchodzono go w roku 2009, a ustanowiony został w celu zwrócenia uwagi na rolę w przyrodzie i ochronę tych wielkich gryzoni. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu były na skraju wyginięcia, głównie z powodu polowań dostarczających ludziom cenionego bardzo futra i mięsa.

Te bardzo płochliwe, prowadzące nocny tryb życia stworzenia trudno zaobserwować bezpośrednio. Każdy jednak, kto spacerował nad naszą rzeką mógł zobaczyć wiele śladów ich działalności. Warto zapamiętać, że są to jedyne po człowieku stworzenia potrafiące przekształcać i formować swoje otoczenie. W czasie coraz bardziej dotkliwej suszy, niezwykle istotna staje się zdolność bobrów do zatrzymywania wody i spowalniania jej spływu. Bobry są prawdziwymi mistrzami retencji.

Nasza rzeka  Bóbr jest jedną z dwóch o tej nazwie (druga płynie na Białorusi), a wpływ bobrów na nazwy lokalne znajdziemy w całej Polsce w kilkudziesięciu miejscowościach: Bobrownikach, Bóbrkach, Bobrowicach czy Bobrowach.

Bobry znalazły się nawet w dwóch herbach szlacheckich – co prawda przyznanych przez cara,ale jednak…

W okresie gdy nie możemy odbywać prawdziwych spacerów, niech małym pocieszeniem stanie się wirtualna wizyta na bolesławieckiej Bobrowej Ścieżce TUTAJ.

Zainteresowanych życiem i pracą bobrów zapraszamy do filmu „Bóbr” opublikowanego w 2 częściach przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych:

Bóbr - cz. 1. - TUTAJ.

Bóbr - cz. 2 - TUTAJ

 

 

 

Odsłony: 6844

Popularne artykuły