Dzień Ziemi

Utworzono: środa, 22 kwiecień 2020 Drukuj E-mail

W tym roku będziemy go obchodzić już po raz pięćdziesiąty. Pomysł ustanowienia takiego dnia wynikał z przerażenia, jakie wywołała katastrofa ekologiczna u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w 1969 roku.  U wybrzeży Santa Barbara wyciekło 100 tysięcy baryłek oleju, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na długie lata. Amerykański senator Gaylord Nelson zainicjował wówczas działania, które doprowadziły do obchodów Dnia Ziemi najpierw w USA, a z czasem – na całym świecie.

Dziś jest to najbardziej znane i najhuczniej obchodzone święto ekologiczne. Co roku o tej porze tysiące dzieci szkolnych  i przedszkolnych brały udział w zajęciach o tematyce ekologicznej, a także wychodziły z budynków, by wziąć w nim udział poprzez sprzątanie okolicy. 

Pandemia i jej skutki społeczne i gospodarcze to dziś w zasadzie jedyny temat serwisów informacyjnych i rozmów prywatnych. Nie oznacza to jednak, że zniknął problem zmiany klimatu czy postępującej w Polsce suszy.

Światowy Dzień Ziemi to okazja, by zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, jak niesamowitym miejscem jest nasza planeta i jak bardzo – mimo pozorów panowania nad naturą – jesteśmy od niej zależni.

Odsłony: 8416

katalog primo na stron

 

Aktualnie

Odwiedza nas 231 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły