Wycieczki do kopalni

Utworzono: czwartek, 29 październik 2020 Drukuj E-mail

 

Wśród wielu działań zatrzymanych lub uniemożliwionych przez epidemię znalazło się również zadanie „Ekoceramiczne dziedzictwo” przygotowane przez Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Jego adresatami byli uczniowie klas siódmych bolesławieckich szkół podstawowych. Udało się zrealizować 5 z planowanych 10 wyjazdów do kopalni „Ekoceramika” w Suszkach. Setka uczniów, która zdążyła pojechać przed przejściem na nauczanie zdalne, obejrzała proces wydobycia i przygotowania do produkcji gliny – najcenniejszego surowca mineralnego naszych okolic. Ubrudzona gliną, ale zaciekawiona młodzież obserwowała pracę kopalni, wykorzystanie nowoczesnych urządzeń wydobywczych, mogła porównać nieoczyszczony surowiec z gliną gotową do transportu do firm ceramicznych w całej Polsce.

Drugim etapem wycieczki był pobyt na terenie zrekultywowanej kopalni gliny w Zebrzydowej. Miejsce to, po zakończeniu wydobycia, oddano naturze tworząc przestrzeń rekreacyjną z kilkoma gatunkami ryb w pokopalnianych zalewach i osiedlonymi niedawno bobrami. Wszyscy uczestnicy skorzystali z możliwości pieczenia kiełbasek przy ognisku i dodatkowego bonusu, jakim okazały się zbiory rosnących w pobliżu grzybów.

Zadanie, we współpracy z firmą „Ekoceramika” Sp z o.o., zrealizowano w ramach projektu „Ekologia? Naturalnie!” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

925

Odsłony: 5294

Popularne artykuły