Skąd się bierze ceramika?

Utworzono: piątek, 03 czerwiec 2022 Drukuj E-mail

 

Wszyscy w mieście ceramiki doskonale znamy wyroby, z którymi kojarzony jest Bolesławiec. Mnóstwo osób potrafi też opisać proces produkcji bolesławieckiej kamionki. Niewielu mieszkańców miało jednak sposobność obserwowania procesu wydobycia i przygotowania do produkcji gliny – najcenniejszego surowca mineralnego naszych okolic.

Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej przygotowało dla klas VII program wyjazdów do kopani „Ekoceramika”, gdzie uczniowie mają możliwość obserwowania pracy kopalni odkrywkowej,  wykorzystania nowoczesnych urządzeń wydobywczych, odpowiedzialnego podejścia firmy wydobywczej do kwestii ochrony środowiska naturalnego.

W dość trudnych terenowo warunkach, ubrudzona gliną młodzież przygląda się działaniom pracowników kopalni, porównuje nieoczyszczony surowiec z gliną gotową do transportu do firm ceramicznych w całej Polsce.

Drugim etapem wycieczki jest pobyt na terenie zrekultywowanej kopalni gliny w Zebrzydowej. Miejsce to, po zakończeniu wydobycia, oddano naturze tworząc przestrzeń rekreacyjną z kilkoma gatunkami ryb w pokopalnianych zalewach i przybyłymi niedawno bobrami. Wszyscy uczestnicy mogą upiec kiełbaski przy ognisku i odpocząć w tym wyjątkowo urokliwym miejscu.

Zadanie, we współpracy z firmą „Ekoceramika” Sp z o.o., zrealizowano w ramach projektu „Natura leczy, karmi edukuje. Bolesławieccy uczniowie i ich rodziny nabywają ostaw proekologicznych w kontakcie z naturą”,  dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Wartość projektu: 63 051 zł; wysokość dotacji: 30 000 zł.

https://wfosigw.wroclaw.pl/

665LogoWFOSiGW

Odsłony: 775

Aktualnie

Odwiedza nas 238 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły