Sprzątanie Świata 2022

Utworzono: poniedziałek, 10 październik 2022 Drukuj E-mail

 

Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World” wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Iana Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

Hasłem tegorocznego – już 29. sprzątania było: „Wszystkie śmieci są nasze” – to proste zdanie przypomina nam, że każdy śmieć na Ziemi został wytworzony przez ludzi i tylko od nas zależy, co się z nimi stanie.

Co roku, we wrześniu do akcji dołączają również bolesławieckie szkoły i przedszkola. Uczniowie od najmłodszych przedszkolaków do nastoletnich ósmoklasistów wyruszają w bliższą i dalszą okolicę, by wnieść swój wkład w poprawę stanu środowiska.

Placówki uczestniczące w akcji zaopatrywane są w worki i rękawice przez Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej, a zgromadzone odpady odbiera Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej.

We wrześniowym Sprzątaniu Świata udział wzięło 500 przedszkolaków i 1500 uczniów szkół podstawowych. Sprzątano nie tylko najbliższe okolice placówek. Zajęto się również Bobrową Ścieżką, cmentarzem przy ul. Ptasiej (Szkoła Podstawowa nr 3), okolicą byłego Tesco (Szkoła Podstawowa nr 1), parkiem przy PKP i fragmentem Plant (Szkoła Podstawowa nr 2), placem zabaw przy ul Łukasiewicza, czy parkiem H. Bonina (Szkoła Podstawowa nr 4).

Wszyscy życzymy sobie tego, by efektem wieloletnich działań edukacyjnych stało się znaczące zmniejszenie ilości produkowanych przez nas odpadów i umiejętne, odpowiedzialne postępowanie z tymi, które wytworzyliśmy, bo WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE.

Odsłony: 824

Aktualnie

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły