Laboratorium Korona Wiedzy - tęczowy i jajkowy zawrót głowy

Utworzono: piątek, 13 listopad 2020 Drukuj E-mail

Tym razem w Laboratorium Korona Wiedzy robiliśmy doświadczenia z jajkami oraz z cieczami i przedmiotami o różnej gęstości i ciężkości. Zróbcie je sami!

Doświadczenie 1 - Gumowe jajko

Do pierwszego eksperymentu potrzebne będzie surowe jajko, słoik lub szklanka oraz ocet. Nalejcie ocet do połowy wysokości szklanki i delikatnie zanurzcie w nim jajko. Pozostawcie miksturę na minimum 24 godziny, ale co jakiś czas obserwujcie czy zachodzą jakieś zmiany. Jeśli cierpliwie odczekaliście dobę, możecie wyjąć jajko z octu, delikatnie umyć je pod bieżącą wodą i zobaczcie, co się stało z jajkiem. Możecie dokładniej zaobserwować zmiany oglądając je pod światłem słonecznym lub przyświecając latarką. zwracając uwagę, gdzie jest białko, a gdzie żółtko! Takie elastyczne jajo może nawet skakać jak piłeczka kauczukowa. Jednak do zabawy nie polecamy, bo jest delikatne i z takiej piłki szybko może zrobić się żółta plama na podłodze

Co się stało ze skorupką? Skorupka jaja jest twarda dzięki zawartości węglanu wapnia. Podczas zachodzącej reakcji między wapniem, a octem wytwarza się gaz (pęcherzyki na powierzchni jaja) – dwutlenek węgla. Kiedy twarda skorupka rozpuści się, pozostaje miękka część jaja – przeźroczysta błona, która chroni pływające w środku białko i żółtko.

Doświadczenie 2 - Pływające jajko 

Naszykujcie większy, przezroczysty, szklany pojemnik, 2-3 surowe jajka, sól oraz zimną wodę. Nalejcie do połowy pojemnika wody i włóżcie jajka. Jeśli są świeże, to opadną na dno. Dosypujcie powoli sól do wody i zaobserwujcie, co się dzieje.

Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajka unoszą się na powierzchni wody, bo sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka. Na końcu jajko pływa w środku wysokości szklanki/pojemnika, bo woda ma mniejszą gęstość niż solanka, więc zalega grubą warstwą na jej wierzchu. Możecie również zrobić tak, by jedno jajko pływało na powierzchni a drugie zostało na dnie. Do zrobionej solanki dolewajcie powoli wody, aż jako zacznie opadać na dno.

Czy wiecie, że najbardziej słone na świecie jest Morze Martwe, nie można się w nim zanurzyć, zaraz wypływamy na powierzchnię, nie toniemy. Zbiorniki z dużym zasoleniem są dobre, dla tych, co nie umieją pływać.

Doświadczenie 3 - Mieszanie płynów

 Czy wszystkie płyny się mieszają? Sprawdźcie to na przykładzie wody i oleju. Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebne będą: olej, woda, 2 szklanki o prostych ściankach i o tej samej wielkości i szerokości oraz podkładka/tabliczka plastikowa bądź z tworzywa o średnicy większej niż szklanki. Do jednej szklanki wlejcie do pełna olej, do drugiej wodę, do której dodajcie 2-3 krople kolorowego tuszu do drukarek lub barwnika spożywczego. Połóżcie plastikową podkładkę na szklankę z wodą, tak by dokładnie przylegała. Po czym odwróćcie szklankę razem z podkładką i nałóżcie delikatnie na szklankę z olejem, tak by obie szklanki były dokładnie jedna pod drugą. Następnie delikatnie przesuńcie podkładkę, by powstała szczelina między obiema szklankami. Wówczas woda zacznie opadać na dno a olej... wpływać do góry.

Dlaczego tak się dzieje? Nie każdy płyn, jest taki sam. Różnią się wieloma właściwościami takimi jak kolor i zapach, ale nie tylko. Różnią się również gęstością co sprawia, że jeden płyn może pływać na drugim. Olej i woda nie mieszają się ze sobą, ponieważ substancje te mają inną budowę cząsteczkową.

Doświadczenie 4 - Tęczowa wieża gęstości

We wcześniejszym doświadczeniu pisaliśmy dlaczego woda nie miesza się z olejem. Spróbujmy z różnych cieczy/płynów zrobić tęczową wieżę. Wykorzystamy do tego: wodę, miód płynny i olej. Potrzebne będzie również wysokie szklane naczynie, łyżka. Przygotujcie też talerzyk z drobiazgami z różnych materiałów: np. spinacz, winogron, plastikową zakrętkę do butelki oraz piłeczkę do ping-ponga. Wlejcie do szklanki bardzo powoli, po ściance kolejne płyny: miód, wodę i olej. Ciecze pięknie się nam poukładały warstwowo. Następnie włóżcie po kolej przedmioty naszykowane na talerzyku: spinacz metalowy, winogron, zakrętkę oraz piłeczkę. Zwróćcie uwagę, co się stanie.

Dlaczego tak się dzieje? Powodem tego jest różnica w gęstości płynu: miód – największa gęstość, a olej – najmniejsza. Podobna sytuacja przedstawia się z przedmiotami - najcięższy okazał się spinacz a najlżejsza piłeczka do ping-ponga. Oczywiście ilość płynów i przedmiotów w doświadczeniu możecie zmieniać sami. Spróbujcie np. zrobić kolory flag dodając do niektórych cieczy barwników spożywczych, tuszy do drukarek lub kurkumy.

Wszystkie doświadczenie możecie obejrzeć klikając na link https://www.youtube.com/watch?v=6ZKVjAB4N24

Życzymy dobrej zabawy!

Odsłony: 2862