Laboratorium Korona Wiedzy - piasek kinetyczny

Utworzono: czwartek, 18 luty 2021 Drukuj E-mail

 Piasek kinetyczny bez piasku? Tak! Postanowiliśmy użyć domowych produktów i zrobiliśmy dwa rodzaje piasku kinetycznego. 

piasek 4   piasek 1

 

Do miski wycisnąć piankę do golenia. Dodać kilka kropel kolorowego barwnika i dobrze wymieszać. Dodawać małymi porcjami mąkę kukurydzianą, mieszać co jakiś czas, aż uzyska się sypką konsystencję piasku. By piasek był lepki należy dolewać stopniowo olej (np. rzepakowy) i ugniatać rękoma powstałą masę. Im więcej dodamy oleju, tym bardziej plastyczny będzie piasek.

 W pierwszym doświadczeniu do zrobienia piasku użyta została mąka kukurydziana. Już w dotyku można wyczuć, że jest ona lekko ziarnista. Po zmieszaniu z pianką do golenia otrzymano sypką substancję przypominającą piasek. Stopniowe dodawanie oleju zmieniło konsystencję suchego piasku na mokrą masę plastyczną. Można ją formować na różne sposoby. Im więcej doleje się oleju, tym masa będzie bardziej lepka. Świetnie nadaje się do zajęć manualnych - sensorycznych. Oprócz dotyku doświadczenie działa również na inne zmysły. Perfumowany zapach pianki do golenia zmieszany z mąką kukurydzianą dał ciekawy aromat. Natomiast zabarwiona na niebiesko pianka już po dodaniu mąki kukurydzianej zmieniła kolor substancji na lekko zielony, a olej jeszcze bardziej wzmocnił tę barwę. Nastąpiło mieszanie się kolorów.

 

piasek 2   piasek 3

 

 Do miski wsypać dwie szklanki pszennej mąki. Dolewać stopniowo olej a następnie dobrze wymieszać. Jeśli piasek ma być bardziej sypki, to wystarczy wlać niewielką ilość oleju. Im więcej wlejemy płynu, tym masa stanie się bardziej plastyczna, podobna do plastoliny. Możemy ją wtedy ugniatać, formować na różne sposoby. Piasek z białego zmieni kolor na żółtawy lub inny, w zależności od koloru dodanego oleju lub oliwy.

Piasek księżycowy przygotowywany na bazie mąki pszennej jest biały, dlatego wygląda jak z Księżyca. Wykonany został z jadalnych składników, zatem jest bezpieczniejszy i nadaje się idealnie do zabawy dla mniejszych dzieci. Piasek księżycowy z mąki pszennej ma inną teksturę niż ten, który został zrobiony z mąki kukurydzianej. Ta miękka, miła w dotyku masa, daje dzieciom dużo zabawy. Chcąc uatrakcyjnić zajęcia z piaskiem, można do mąki dodać barwnik spożywczy i obserwować, czy po dodaniu oleju zmieni swój kolor.

Obejrzyjcie filmik z warsztatów online i zróbcie własną piaskownicę 🙂  https://www.youtube.com/watch?v=bSWjIfdtnS4&list=PL0Jzo0Gd3CLa4ZGZ-HSI3dnedH8lUCxXP&index=3&t=21s

Odsłony: 1865